Nowy numer ECH LEŚNYCH jak zwykle bardzo ciekawy; miałam duży kłopot z wyborem artykułu do opisania. Ostatecznie rozważałam między trzema: „Sympatyczne i zwinne” (Grzegorz Okołów), „Pragmatyczny łowca” (Adam Robiński) i „Rządzą geny” (Eugeniusz Pudlis). Zdecydowałam się na artykuł o naszych jaszczurkach, ponieważ są tu istotne informacje dla nauczycieli i edukatorów.
Od września w szkole podstawowej nastąpią spore zmiany. Kształcenie będzie trwało osiem lat. Trzy pierwsze lata (klasy I-III) to edukacja wczesnoszkolna, realizowana w formie kształcenia zintegrowanego. Drugi etap to klasy IV-VIII, gdzie realizowane będą różne przedmioty. PRZYRODA pozostaje w klasie 4. Później następuje podział na: biologię, fizykę, chemię i geografię.
Pierwsze dęby papieskie mają 12-13 lat. Są potomkami najstarszego dębu w Polsce – „Chrobrego”. Jest to dąb szypułkowy; rośnie w Borach Dolnośląskich (województwo lubuskie), w okolicy Piotrowic. Dendrolodzy oszacowali jego wiek na 760 lat. W 2004 roku leśnicy zebrali jego owoce – żołędzie (2,5 kg), które w Watykanie poświęcił Jan Paweł II. Następnie wyhodowano z nich w szkółce leśnej w Nędzy 514 sadzonek, które – jako dęby papieskie – posadzono w całym kraju. Warto ich wypatrywać podczas wakacyjnych wędrówek.
W naszych lasach jest kilka kłujących gatunków, zaopatrzonych w ciernie. Podczas zajęć z uczniami opowiadam o tym, że takie rośliny są idealnym miejscem do budowy gniazd, świetną kryjówką drobnych zwierząt, źródłem owoców ... Dzisiaj spojrzałam na nie inaczej – przez pryzmat ewolucji.
W zaprzyjaźnionym ośrodku edukacyjnym urodził się pomysł założenia kwietnej łąki. W wytypowanym miejscu dominuje obecnie trawa. Zaczęłam szperać w literaturze i stwierdziłam, że miejsce nie jest optymalne. Jest tam wysoki poziom wód gruntowych, co nie sprzyja różnorodności kwitnących roślin. Z łąkami jest tak, że im są bardziej suche, z mniejszą zawartością składników pokarmowych, tym są cenniejsze i charakteryzują się większą ilością kwitnących roślin.
W dniach 9 – 13 października będzie trwał Europejski Tydzień Leśny. Po raz pierwszy był obchodzony w 2008 roku. Podkreśla rolę lasów w życiu człowieka, zwraca także uwagę na to jak ważna jest ochrona środowiska. W tym roku Europejski Tydzień Leśny odbędzie się w czasie trwania w Warszawie Wspólnej Sesji Komitetu ds. Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego EKG oraz Komisji ds. Lasów FAO. Głównymi tematami spotkania będą: Europejskie Lasy - oaza dla różnorodności biologicznej, Europejskie Lasy - naturalny pochłaniacz dwutlenku węgla, Europejskie Lasy – dla klimatu!
Podczas wakacyjnych wędrówek można spełnić swoje marzenia, na przykład dotyczące zaobserwowania w naturalnym środowisku ulubionej rośliny. Mnie to ostatnio spotkało, wytropiłam goździka kartuzka. I to na kilku stanowiskach! Uwielbiam goździki, i co ciekawe, nie wiem dlaczego. Po prostu podobają mi się, ale nie tak jak inne rośliny, np. storczyki. Podobają mi się tak, że postanowiłam w swoim ogrodzie kolekcjonować poszczególne gatunki. Oczywiście nie planuję przenosić ich ze stanowisk naturalnych; będę je kupowała w punktach ogrodniczych. Będą więc pochodziły ze sztucznych hodowli. Mi to jednak nie przeszkadza.
Nieopodal Warszawy znajduje się cudowne miejsce na wypoczynek. To obiekt turystyczny „Zimne Doły”, gdzie można swobodnie, bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas na łonie natury.
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. W najbliższy weekend Polacy wyruszą w drogę i tak będzie do ostatniego dnia sierpnia. Może nie wszyscy mają już plan – wybrane miejsce wypoczynku lub wytypowane przystanki na trasie podróży. Mam nadzieję, że poniższa propozycja pomoże podjąć decyzję.
Miałam ostatnio przyjemność uczestniczyć w zajęciach na Studiach Podyplomowych Edukacja Przyrodniczo-Leśna (laureat konkursu STUDIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ 2016 i 2017).
Uwielbiam takie zajęcia, podczas których dzieciaki mają czas na naukę i zabawę. Tak właśnie było 2 czerwca; szkoła przyjechała na 4 godziny. Był krótki wstęp w sali. Dzieci (klasy 1-3 szkoły podstawowej) układały łańcuchy pokarmowe, następnie je opisywały. Wcześniej wprowadziłam pojęcia: producent, konsument i destruent; pięknie sobie z tym poradziły.