Aktywnie przez dolnośląskie lasy [język migowy]

Wyprawa w dolnośląskie lasy to propozycja dla osób uprawiających różne sporty, od biegania, przez jazdę na rowerze aż po biegi i jazdę na nartach. W tamtejszych lasach można znaleźć wiele atrakcji o każdej porze roku.
19.11.2020

Wyprawa w dolnośląskie lasy to propozycja dla osób uprawiających różne sporty, od biegania, przez jazdę na rowerze aż po biegi i jazdę na nartach. W tamtejszych lasach można znaleźć wiele atrakcji o każdej porze roku.

Województwo dolnośląskie to jedna z najbardziej zalesionych części Polski, lasy zajmują prawie 29 proc. powierzchni.

 Oznaczenie-tłumacza-migowego- 01.jpg

 

shutterstock_1494831815.jpg

Fot. ottoflick/ Shutterstock.comBliskość Karkonoskiego Parku Narodowego, możliwość jazdy rowerem po profesjonalnie przygotowanych ścieżkach rowerowych w terenie (od łatwych po trudne technicznie) oraz obcowanie z naturą, to niektóre z atutów tej wyprawy.

Kilkudniowa wyprawa to propozycja zarówno dla osób uprawiających sport, jak i tych którzy chcą pobyć w zaciszu pobliskich lasów i cieszyć się przyrodą.  

Propozycja wyprawy:

Piątek:

 Oznaczenie-tłumacza-migowego- 01.jpg

 • Zakwaterowanie w Leśnym Banku Genów Kostrzyca Spacer po arboretum Leśnego Banku, który zajmuje powierzchnię ok. 15 ha i jest żywym bankiem genów, w którym rosną najcenniejsze chronione oraz ozdobne gatunki roślin. Kolekcja obejmuje ok. 5tys.  okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin.  Ogród w okresie od maja do września jest czynny do godz. 20.00, przejście ścieżkami zajmuje ok. 1 godz.

Foto Paweł Fabiszewski 1 kopia.jpg

 

Sobota:  

 

 Oznaczenie-tłumacza-migowego- 01.jpg

 • Kolejka gondolowa na Stóg Izerski. Z Leśnego Banku Genów na parking przy kolejce można dojechać samochodem. Jeśli wybierzemy się samochodem z rowerami, to warto pamiętać, że nie weźmiemy do niej rowerów. Po dojechaniu można odwiedzić Schronisko PTTK i zejść czerwonym szlakiem do Świeradowa Zdroju, w dolnym odcinku szlaku przejście ścieżką edukacyjno-turystyczną „Przygoda w górach” (3,5 km, ok 1 godz.).

  shutterstock_1394098163.jpg
  Fot. Peter Polic/ Shutterstock.com

 • W okolicy Świeradowa są doskonale przygotowane singletracki. Początek trasy znajduje się ok. 200 m powyżej kolei gondolowej. Ze szlaku dostępne jest przejście lub przejazd rowerem na wieżę widokową, która jest oznaczona drogowskazem w kierunku zielonego i czarnego szlaku turystycznego pieszego. Oddalona jest o ok. 300-400 m od szlaku, długość trasy wynosi ok. 10 km, a czas przejazdu zajmuje godzinę.

 • Cieplice Śląskie to kolejna propozycja na wycieczkę. To właśnie w tym uzdrowiskowym mieście znajdują się lecznicze wody, których temperatura wynosi nawet 86 stop. C. Dojazd do LBG Kostrzyca zajmuje ok. 20 min.

Niedziela:

 Oznaczenie-tłumacza-migowego- 01.jpg

 • Sztolnie w Kowarach to pomysł na aktywnie spędzony ostatni dzień wyprawy. Sztolnie znajdują się ok. 12 km od kwater w LBG. Piesze zwiedzanie sztolni zajmuje ok. 1 godz.

 • Singletrack Pasmo Rowerowe Olbrzymy - Poświst. Po zwiedzaniu sztolni można przejechać na parking leśny Borowic, skąd można wyruszyć w trasę rowerami. Trasa nie jest łatwa, przejazd ok. 9 km zajmuje ok. 50 min. Będąc na tamtej okolicy można także wybrać się na trasę Pasmo Rowerowe Błotnik wraz z przejazdem do wodospad Podgórnej w pobliżu miejscowości Przesieka (łącznie ok. 2,5 km czas ok. 20 minut). Zanim wyruszymy w powrotną drogę można zdecydować się na obiad w Przesiece.
  System ścieżek ma ponad 20 km po stronie polskiej (w tym ponad 8 km wybudowanych przez Nadleśnictwo Świeradów), która łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (ponad 57 km). W miejscach, w których przejazd bywa utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy.