Od kilku dni kierowane są do mnie pytania dotyczące biedronek. Są miejsca, m.in. w Warszawie, gdzie duże ich ilości, z wielką natarczywością próbują dostać się do mieszkań. Okazuje się, że problem dotyczy nie naszych rodzimych gatunków, lecz biedronki azjatyckiej.
Tegoroczna jesień nie sprzyjała zajęciom terenowym. Owszem, podczas opadów deszczu miło się wędruje, jednak z obserwacjami i notowaniem jest już trudniej. Dlatego, licząc na to że piękna jesienna pogoda utrzyma się w najbliższym tygodniu, zrobiłam dzisiaj edukacyjny rekonesans. Ponieważ było fantastycznie, moja wyprawa do lasu wydłużyła się z planowanej godziny, do trzech.
Europejski Tydzień Leśny obchodzony jest od 2008 r. W tym roku gospodarzem jest Polska i odbywa się w dniach 9-13 października. Najważniejszym wydarzeniem, obchodzonym pod hasłem „Lasy nasze wspólne dobro”, jest spotkanie ministrów odpowiedzialnych z lasy regionu paneuropejskiego. Takie spotkanie stwarza okazję do dyskusji na temat leśnictwa i sektora leśnego, a także jest unikatowym forum do promocji zrównoważonej gospodarki leśnej.
To tytuł artykułu, który mnie zachwycił (autor: Grzegorz Okołów). Ale po kolei … Jak zawsze, kolejny numer ECH LEŚNYCH jest niezwykle interesujący. Tym razem nie miałam problemu z wyborem artykułu, o którym napiszę. Znalazłam materiał, który będę wykorzystywała podczas zajęć w lesie.
Nietoperze to niezwykłe ssaki: aktywnie latają, śpią wisząc głową do dołu, posługują się echolokacją, hibernują … Z jednej strony fascynują, z drugiej niepokoją. Podobno nie ma zwierząt, wokół których narosło tyle mitów, legend i zabobonów.
Ostatnio analizowałam z uczniami klasy piątej formy ochrony przyrody znajdujące się w miejscu ich zamieszkania i w najbliższej okolicy. Bez większego problemu namierzyliśmy park narodowy, rezerwat przyrody, park krajobrazowy, obszar chronionego krajobrazu, obszar Natura 2000, stanowisko dokumentacyjne, użytek ekologiczny, zespół przyrodniczo-krajobrazowy, chronione gatunki roślin, grzybów i zwierząt.
Prawie 20 lat doświadczenia jako edukator nieformalny i nagle nowa rola – wycieczka z uczniami i lekcja prowadzona przez … innego edukatora. Nieprawdopodobne doświadczenie!!!
„Z lasem przez cały rok” to seria Lasów Państwowych; zostały wydane dwa tomy: WIOSNA i LATO. Czkamy na dwa kolejne: JESIEŃ I ZIMA. Seria adresowana jest do dzieci w wieku 7 – 10 lat. Poszczególne tomy zawierają propozycje gier i zabaw w sali i w lesie. Niektóre dziecko może przeprowadzić/zrobić samodzielnie, do innych musi zaprosić wszystkich towarzyszy wycieczki do lasu (las) lub domowników (sala/dom)
Wszystkim nauczycielom – związanym z edukacją formalną, nieformalną i pozaformalną – życzę satysfakcji z pracy wykonywanej w roku szkolnym 2017/2018.
Szukając pomysłów na ciekawe zajęcia, postanowiłam zrobić przegląd podręczników do przyrody i biologii moich dzieci, obecnie już dorosłych. To była fantastyczna podróż w czasie! Między innymi znalazłam klucz do rozpoznawania roślin z 1970 roku.
W podstawie programowej kształcenia ogólnego przedmiotu PRZYRODA (klasa IV), wśród treści kształcenia znajduje się zapis: „Uczeń rozpoznaje pospolite grzyby jadalne i trujące, opisuje znaczenie grzybów w przyrodzie i życiu człowieka.”