Szlakiem połonin bieszczadzkich [język migowy]
Bieszczady to jedno z najbardziej dzikich miejsc w Polsce. Zapiera dech w piersiach bez względu na porę roku. Leży na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim i jest najdalej wysuniętym na południowy wschód skrawkiem Polski. Będąc w Bieszczadach nie można zapomnieć o wizycie nad Soliną, gdzie znajduje się największa w Polsce betonowa zapora wodna a także o przejażdżce najsłynniejszą w Polsce koleją wąskotorową.
To wyprawa dla wszystkich, w szczególności dla rodzin z dziećmi, które chcą aktywnie odpocząć na łonie natury obcując z nieskażoną przyrodą, widokami po horyzont a nawet dzikimi zwierzętami.
Najważniejsze informacje:
Czas wyprawy: 3 dni
Miejsce noclegów: Centrum Promocji Leśnictwa Muczne
Liczba km do przejścia łącznie: ok. 15 km
Liczba km do przejechania łącznie: ok. 200 km
Rezerwacja: samodzielna
Obiekty wymagające rezerwacji:
1. Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, Muczne 2, 38-713 Lutowiska, tel. 516 824 694, e-mail: cpl.muczne@krosno.lasy.gov.pl, http://lasybieszczadzkie.pl/kontakt-noclegi-muczne/
2. Bieszczadzka Kolejka Leśna, Majdan 17, 38-607 Cisna, tel. 13 468 63 35, email: biuro@fbkl.pl
Sugerowana liczba osób na wyprawie: od 2 do 6
PROPOZYCJA PROGRAMU WYPRAWY
PIĄTEK:
- zakwaterowanie w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem
- przejazd do Zagrody Żubrów w Mucznem (ok. 2,5 km, czas przejazdu ok. 5 min)
- wizyta w Zagrodzie Żubrów w Mucznem, gdzie można podziwiać stado liczące kilkanaście osobników (przejście ścieżką edukacyjną Krutyjówką ok. 3 km, czas przejścia 1,5 h)
- przejazd do Plenerowego Muzeum Wypału Węgla Drzewnego (ok. 2 km, czas przejazdu ok. 5 min)
- zwiedzanie Plenerowego Muzeum Wypału Węgla Drzewnego - możliwość zobaczenia budowy mielerza, retorty, baraku mieszkalnego wykorzystywanego przez wypalaczy (czas zwiedzania ok. 30 min)
- powrót do Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem (ok. 4,5 km, czas przejazdu ok. 10 min)
- kolacja w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem
- nocleg w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem
SOBOTA:
- śniadanie w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem
- przejazd do Majdanu (ok. 60 km, czas przejazdu ok. 1 godz. 20 min)
- przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną do Balnicy i z powrotem, w międzyczasie zwiedzanie skansenu i ekspozycji muzealnej (czas przejazdu i zwiedzania ok. 2 h 50 min)
- przejazd do rezerwatu Sine Wiry do miejscowości Polanki (ok. 13 km, czas przejazdu ok. 20 min)
- spacer po rezerwacie, podziwianie m.in. przełomu potoku Wetlinka
u stóp góry Połoma z licznymi progami skalnymi i głazami oraz powrót na parking w Polankach (do przejścia ok. 7 km, czas przejścia ok. 2,5 godz.)
- przejazd do Portu Polańczyk (ok. 18 km, czas przejazdu ok. 25 min)
- obiad we własnym zakresie
- rejs po Jeziorze Solińskim (z Portu Polańczyk do Portu Solina) oraz zwiedzanie zapory wodnej w Solinie (czas rejsu i zwiedzania ok. 2,5 godz.)
- powrót do Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem (ok. 64 km, czas przejazdu ok. 1,5 godz.)
- kolacja w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem
NIEDZIELA:
- śniadanie w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem
- przejazd w okolice parkingu na Przełęczy Wyżnej i wejście na szlak na Połoninę Wetlińską (ok. 35 km, czas przejazdu ok. 50 min)
- wejście na Połoninę Wetlińską (do przejścia ok. 2,5 km, czas przejścia ok. 1,5 godz.)
- powrót na parking (do przejścia ok. 2,5 km, czas przejścia ok. 1,5 godz.)
- obiad we własnym zakresie
Powyższy program wyprawy to nasza propozycja wraz ze szczegółami samodzielnej rezerwacji i organizacji pobytu.
Informacje praktyczne:
(strony www; ustalenia telefoniczne z opiekunami obiektów)
Zagroda żubrów w Mucznem
(Źródło: strony www; ustalenia telefoniczne z opiekunami obiektów)
W związku z obowiązującymi zmianami prawnymi związanymi ze stanem epidemii zalecamy uważne sprawdzenie niżej opisanych danych w poszczególnych obiektach
- W sezonie dyżur w zagrodzie od godz. 09:00 do 17:00, wstęp wolny całą dobę. Godziny karmienia żubrów 1 x dziennie od godz. 8 do 9. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniające możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
- Żubry oglądać można codziennie.
- Zwiedzanie jest bezpłatne.
- Godziny karmienia żubrów: jak wyżej.
- Kontakt: Nadleśnictwo Stuposiany, Stuposiany 4, 38-713 Lutowiska, tel./ faks 13 461 00 10, 13 461 01 71; e-mail: stuposiany@krosno.lasy.gov.pl
Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego
- Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego utworzono w miejscu gdzie jeszcze do niedawna taki wypał funkcjonował. Aby wierne odzwierciedlić sposób, w jaki przez lata pozyskiwano węgiel drzewny wybudowano mielerz, ustawiono retorty, umieszczono barak wykorzystywany w celach mieszkalnych przez wypalaczy. Ustawiono tablice edukacyjne z treściami dotyczącymi funkcjonowania wypału węgla drzewnego. Ponadto wykonano ścieżki pomiędzy poszczególnymi elementami muzeum, ogrodzenia oraz ustawiono ławostoły i kosze na śmieci.
- przy Muzeum znajduje się miejsce postoju pojazdów – bezpłatne
- wejście na teren Muzeum – bezpłatne, zwiedzanie samodzielne
- Muzeum czynne cały rok, dostępne całą dobę. Nie zaleca się zwiedzania po zmroku.
Bieszczadzka Kolejka Leśna
- Kolejka czynna w sezonie 01.05 - 31.10. Lipiec i sierpień – codziennie, w pozostałe miesiące koniecznie sprawdzić dostępność na stronie: http://kolejka.bieszczady.pl/rozklad-jazdy
- Zakup biletu gwarantuje miejsce w pociągu, miejsca nie są numerowane.
- Liczba miejsc w pociągu jest ograniczona.
- Bilety on-line można kupić najpóźniej do godz. 24:00 dnia poprzedzającego planowany przejazd Kolejką
- Brak możliwości zakupu biletów on-line nie oznacza braku biletów na przejazd kolejką. Liczba biletów on-line przeznaczona do przedsprzedaży jest ograniczona i nie wyczerpuje wszystkich miejsc w pociągu. Pozostałe bilety można kupić w Kasie biletowej na stacji głównej kolejki w Majdanie w dniu planowanego przejazdu od godziny 8.30 do wyczerpania się biletów
- Bilet darmowy – dzieci do lat 3
- Bilety ulgowe - dzieci do lat 16 i seniorzy powyżej 65 lat
- Nie ma konieczności drukowania biletów online - weryfikacja pasażerów następuje na podstawie nazwiska podanego w formularzu w chwili zakupu
- Informacje dodatkowe w Biurze Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej tel. 13 468 63 35
- Za wejście na teren stacji pobierana jest opłata – „Bilet peronowy” uprawniająca m.in. do zwiedzania skansenu oraz ekspozycji muzealnej.
- Cena biletów prosimy sprawdzić na stronie: http://kolejka.bieszczady.pl/rozklad-jazdy/
- Wycieczka do Balnicy i z powrotem trwa 2 godziny w tym 30 minut postoju w Balnicy
Rezerwat „Sine Wiry”
- Leśny Parking w Łopience – bezpłatny
- Toalety na parkingu od maja do września
Port Polańczyk
- Czynny sezonowo
- Bilety najlepiej zarezerwować przez maila: biuro@port-solina.pl lub drogą telefoniczną, tel.: 693 373 866 lub 530 159 311
Zapora Solina
- W przypadku zwiedzania elektrowni przez osoby indywidualne należy osobiście zgłosić się do budynku Centrum Energii Odnawialnej (znajdującego się przy bramie głównej elektrowni Solina najpóźniej 10 minut przed godziną zwiedzania) celem dopełnienia formalności oraz dokonaniem opłaty. Bilet zakupiony w kasie nie podlega zwrotowi.
- Wejście na teren elektrowni wodnej Solina odbywa się wyłącznie z ważnym dokumentem tożsamości zawierającym zdjęciem.
- Godziny zwiedzania i ceny biletów należy sprawdzić na https://solina.pl/Zapora-Solina/zwiedzanie-zapory/godziny-otwarcia
Wejście na szlak Bieszczadzkiego Parku Narodowego
- Wejście na szlak Przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska oraz ścieżkę przyrodniczą „Połonina Wetlińska”: ceny biletów prosimy sprawdzić na stronie: https://www.bdpn.pl/
- Do opłat ulgowych (50 proc.) za wstęp do Parku, za okazaniem ważnej legitymacji uprawnieni są: - uczniowie szkół i studenci, - dzieci i młodzieży, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia, w okresie pobierania nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w: a) szkołach prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą zarejestrowanych w bazie prowadzonej przez upoważnioną jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania, b) szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, c) sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw, d) szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich, sporządzonej w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz.U. z 2005 r. poz. 10); emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, żołnierze służby czynnej.
- Z opłat zwolnione są: dzieci w wieku do 7 lat; osoby posiadające zezwolenie dyrektora parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody; ratownicy górscy oraz ratownik górski z psem ratowniczym; uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w Parku w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku; mieszkańcy gmin położonych częściowo w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego (gminy: Cisna, Czarna i Lutowiska) na podstawie dowodu osobistego lub zaświadczenia potwierdzającego miejsce zameldowania; wolontariusze na podstawie ważnego identyfikatora wydanego przez Park; członkowie rodziny wielodzietnej w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (tj. Dz. U z 2016 r., poz.785 z późn. zm.) posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny (o zasięgu ogólnokrajowym kolor błękitny). Karta Dużej Rodziny w wersji tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych – wyłącznie po prawidłowym wyświetleniu). jest ważna łącznie z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Ze względu na brak zasięgu sieci i komórkowego połączenia transmisji danych w niektórych punktach informacyjno – kasowych zalecamy posiadanie karty w wersji tradycyjnej.
BEZPIECZEŃSTWO
- Odpowiednie obuwie, najlepiej z usztywnieniem na kostkę, pomoże to uniknąć przykrych i bolesnych wypadków podczas pokonywania nierówności terenu.
- Ubranie odpowiednie do pory roku. Pamiętajmy, że wycieczka po lesie w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawem, nawet latem, może nie być dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać odzież przewiewną, ale z długimi nogawkami i rękawami. Pomoże ona nie tylko uniknąć skaleczeń i zadrapań, ale również ochroni nas przez komarami i kleszczami.
- Tablice informacyjne - w lesie znajdują się specjalne tablice informacyjne, a na nich ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach lub o objęciu części lasu zakazem wstępu.
- Profilaktyczny środek chemiczny odstraszający komary i kleszcze – należy zabrać ze sobą; po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, ponieważ kleszcze należy jak najszybciej usunąć w całości, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować.
- Poruszanie się po lesie – należy poruszać się po wyznaczonych trasach w lesie; poza ścieżką/szlakiem mogą znajdować się ostoje zwierząt, spróchniałe drzewa, wykroty, urwiska, nierówności terenu, itp. stwarzające potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.