Twoja rzeka

Miałam ostatnio przyjemność uczestniczyć w zajęciach na Studiach Podyplomowych Edukacja Przyrodniczo-Leśna (laureat konkursu STUDIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ 2016 i 2017).
15.06.2017

Miałam ostatnio przyjemność uczestniczyć w zajęciach na Studiach Podyplomowych Edukacja Przyrodniczo-Leśna (laureat konkursu STUDIA Z PRZYSZŁOŚCIĄ 2016 i 2017).

http://les.ur.krakow.pl/epl/

Był to ostatni zjazd. W sobotę zajęcia odbywały się w Ojcowskim Parku Narodowym; rozpoczęły się w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym. Ten dzień studenci rozpoczęli od badania rzeki, zajęcia prowadziła P. Alicja Fischer (główny specjalista ds. edukacji, członek Zespołu do Spraw Edukacji i Turystyki). Czas spędzony na obserwowaniu, jak praca studentów została zorganizowana był wyjątkowo inspirujący. Wszystko było zorganizowane perfekcyjnie, a uczestnicy zajęć pracowali samodzielnie.

W Ojcowskim Parku Narodowym zajęcia związane z badaniem rzeki są bardzo popularne i często wybierane przez nauczycieli. 

13365.jpg

Oparte są o pakiet edukacyjny "Twoja rzeka", opracowany przez WATCH Trust For Environmental Education Ltd. z Wielkiej Brytanii. Pakiet ten cieszy się dużą popularnością w angielskich szkołach i jest tam powszechnie używany do analizy wód powierzchniowych. Polska wersja pakietu spotkała z bardzo życzliwym przyjęciem przez nauczycieli i uczniów. Pakiet składa się z 3 części: „Woda w Twojej rzece”, „Brzeg Twojej rzeki”, „Dolina Twojej rzeki”. Mam nadzieję, że wszystkie trzy części zostaną szybko wznowione. Studenci pracowali tak jak to robią uczniowie i proszę mi wierzyć – emocje były podobne. Zostali podzieleni na dwie grupy; każda wzięła przygotowane materiały i pomoce, a następnie ruszyła nad Prądnik (główny potok Parku). Wyniki badań i obserwacje zapisywali w tekście przewodnim.

13363.jpg

Tutaj wykonali pomiar szerokości rzeki

13358.jpg

i zbadali prędkość przepływu wody.

13360.jpg

W dalszej części zajęć były odławiane rośliny i wodne bezkręgowce. Do odławiania roślin służył potrójny hak zawieszony na lince.

13362.jpg

A do odławiania bezkręgowców siatka.

13361.jpg

Zwierzęta i rośliny studenci umieszczali w pojemnikach i z nimi powrócili do ośrodka.

13364.jpg

Nadszedł czas na prace w laboratorium. Tutaj zebrane obiekty były obserwowane pod mikroskopem

13366.jpg

i lupą, która absolutnie mnie zaskoczyła. Pierwszy raz coś takiego widziałam.

13367.jpg

Zostały także zbadane parametry chemiczne wody.

13368.jpg

Zakończeniem zajęć były prezentacje obu grup, zakończone określeniem wskaźnika jakości wody.

13369.jpg

Hanka

edukator@erys.pl