Lasy państwowe są dostępne dla wszystkich i stają się coraz częstszym celem wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Leśnicy wychodzą naprzeciw tej grupie użytkowników lasu.
Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 60 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i surwiwalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Program pilotażowy ruszył w kilkunastu regionach Polski 21 listopada 2019 r. i potrwa rok.
Wyprawa do lasu to nie tylko spacer trasą wśród drzew. Lasy skrywają wiele atrakcji, które zawsze warto poznać. Arboreta, ścieżki położone nad potokami, wodospady, ośrodki edukacyjne, kapliczki czy stare fortyfikacje, te i jeszcze dużo innych obiektów można zobaczyć wśród leśnych ostępów. Co najważniejsze, można je obejrzeć o każdej porze roku.
Kontakt z naturą, czyste powietrze, spokój i cisza to warunki, jakie stwarzają ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe Lasów Państwowych. Organizujemy szkolenia i konferencje dla zainteresowanych w leśnym zaciszu.
Ponad 17 tys. obiektów turystycznych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju.
Najciekawsze miejsca, których nie powinien ominąć żaden turysta, w większości związane z polskimi lasami.
Interaktywna mapa, na której znajdziesz nasze obiekty, ciekawe miejsca, a także wyznaczysz trasy. (Fot. Shutterstock.com/AridOcean)
Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków. (fot. Aleksandr Markin)
Jak najlepiej przygotować się do wędrówki po lesie? Na co zwracać uwagę, by nie zgubić się podczas wyprawy? Co zrobić podczas spotkania z leśnymi zwierzętami? Co należy wiedzieć o programie „Zanocuj w lesie"? Czy podczas biwakowania w lesie można rozpalić ognisko lub kuchenkę?