Cykl „Ocalony świat” to 11 filmów przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedliska przyrodnicze, a także sposoby ich czynnej ochrony. W każdym odcinku gospodarzowi cyklu Grzegorzowi Miśtalowi towarzyszy inna gwiazda. Razem ruszają w nieznane, by odkrywać tajemnice przyrody i poznać ludzi, których pasją jest ratowanie ginących roślin i zwierząt.
Tym razem bohaterami „Ocalonego świata” będą sowy. Na spotkanie z nimi Grzegorz Miśtal zabierze Agatę Kuleszę. Będą dociekali, co wpłynęło na załamanie się liczebności tych ptaków. Włączą się też w tworzenie bezpiecznych miejsc do lęgów dla uszatki, puchacza czy sóweczki.
Olga Bończyk i Grzegorz Miśtal wyruszą w podróż, aby dowiedzieć się, jak ratować drastycznie zmniejszającą się populację zajęcy i kuropatw.
Anna Popek i Grzegorz Miśtal wspólnie z widzami poznają świat polskich gadów. Bohaterowie odwiedzą miejsca, gdzie toczy się walka o ratowanie ginących populacji polskich gadów.
W kolejnym odcinku Joanna Kulig oraz Grzegorz Miśtal będą ratować pszczoły i poznawać niezwykły świat owadów. Spośród ok. 400 gatunków pszczół żyjących w naszym kraju ok. 200 to gatunki zagrożone.
Beata Tadla i Grzegorz Miśtal razem ruszą w podróż nietoperzowym szlakiem, poznając cykl życia tych jedynych latających ssaków.
Widzowie TVP1 razem z Eweliną Flintą oraz Grzegorzem Miśtalem dowiedzą się z jakimi problemami borykają się populacje wilków, rysi i niedźwiedzi oraz w jaki sposób można im pomóc.
Anna Dymna oraz Grzegorz Miśtal będą szukać odpowiedzi, jak ratować murawy kserotermiczne – suche, podobne do stepów łąki, na których rosną ginące gatunki kwiatów. To jedne z najbardziej zagrożonych siedlisk w Europie.
Tym razem Zbigniew Zamachowski i Grzegorz Miśtal odwiedzą Ośrodek Hodowli Głuszców w Wiśle, gdzie leśnicy dbają o to, by ptaki miały idealne warunki do lęgów i mogły troskliwie pielęgnować młode.
Niezwykłą historię odtwarzania całej populacji żubrów z genów ostatnich pozostałych przy życiu siedmiu osobników, razem z Grzegorzem Miśtalem poznawać będzie aktor Cezary Kosiński.
W pierwszym odcinku serii Grzegorz Miśtal udał się w podróż po Polsce, by poznać niezwykły świat ptaków drapieżnych i ich badaczy. Towarzyszy mu jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia, Mateusz Damięcki.