Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Jemioła to urokliwa roślina kojarząca się zwykle bardzo pozytywnie, jednak od pewnego czasu spędza sen z powiek wielu leśników. Coraz większym zagrożeniem dla lasów stanowi jemioła. Zamierają nie tylko pojedyncze drzewa, ale także całe drzewostany sosnowe, jodłowe czy brzozowe. Naukowcy badają zjawisko, leśnicy monitorują zagrożenie i prowadzą działania zaradcze.
W Polsce obecnie oznaczono ponad 100 gatunków mrówek, których znakomita większość żyje w lasach, a przedstawiciele pięciu korzystają z wielkomiejskich wygód. Dla wielu z nas widok kłębiących się na dnie lasu mrówek jest symbolem budzącego się wiosną życia.
Zachęcamy do skorzystania z infografiki z kluczem do rozpoznawania porostów, a przygotowanej przez Lasy Państwowe. grafiki w czytelny sposób wyjaśnia, gdzie i jakie gatunki porostów występują, dlaczego brak np. włostki brązowej powinien nas niepokoić?
Wschodnia część polskich Karpat i ich pogórza to jeden z najgęściej pokrytych lasami i najbogatszych przyrodniczo obszarów Unii Europejskiej. Dziś zagrożona nie jest ani Puszcza Karpacka, od dawna nieistniejąca, ani lasy bieszczadzkie, ani lasy na obszarze „projektowanego Turnickiego Parku Narodowego”. Lasy zarządzane przez nadleśnictwa RDLP w Krośnie należą do najbardziej zasobnych, mający największy udział drzewostanów ponadstuletnich oraz gatunków liściastych, najwięcej martwego drewna, przodujących też pod względem liczebności cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, w tym tak spektakularnych jak niedźwiedź, ryś, żbik, żubr lub wilk.
Las nie jest naturalnym środowiskiem dla pupila. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego psa oraz żyjących w lesie dzikich zwierząt.
Natychmiastowe rozpoczęcie akcji resuscytacji u poszkodowanego z podejrzeniem nagłego zatrzymania krążenia zwiększa trzykrotnie prawdopodobieństwo przeżycia.
Wprawdzie nie są duże, ale groźne. Kleszcze spędzają sen z powiek osobom odwiedzającym tereny leśne. Warto dowiedzieć się, jak przed nimi się ochronić i co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez te pajęczaki.
Pamiętaj! Zawsze zbieraj tylko te grzyby, które znasz. Najlepiej, żebyś pokazał swoje zbiory innemu doświadczonemu grzybiarzowi. Owocniki grzybów należy delikatnie wykręcać z grzybni, by nie uszkodzić grzybni. W folderze znajduje się również infografika, jak odróżnić powszechnie lubianą kanię od muchomora.
Różnorodność gatunków ptaków, które można spotkać w naszym otoczeniu zależy od tego, czy znajdą pożywienie oraz schronienie. Pamiętajmy, aby zadbać o skrzydlatą brać, gdyż ta odwdzięczy się pięknym śpiewem. Będziemy mieli także niezwykłą możliwość ich obserwowania.
To pięknie narysowana podpowiedź dla miłośników ptaków, zarówno dla długoletnich miłośników obserwacji skrzydlatej braci, jak i początkujących miłośników awifauny. Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z rozpoznawaniem poszczególnych gatunków ptaków, dowiedzą się, co za ptak zgubił pióro. Nauczą się, jak przywrócić blask znalezionym, zniszczonym piórom oraz jak one się nazywają.