Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Zachęcamy do skorzystania z infografiki z kluczem do rozpoznawania porostów, a przygotowanej przez Lasy Państwowe. grafiki w czytelny sposób wyjaśnia, gdzie i jakie gatunki porostów występują, dlaczego brak np. włostki brązowej powinien nas niepokoić?
Wschodnia część polskich Karpat i ich pogórza to jeden z najgęściej pokrytych lasami i najbogatszych przyrodniczo obszarów Unii Europejskiej. Dziś zagrożona nie jest ani Puszcza Karpacka, od dawna nieistniejąca, ani lasy bieszczadzkie, ani lasy na obszarze „projektowanego Turnickiego Parku Narodowego”. Lasy zarządzane przez nadleśnictwa RDLP w Krośnie należą do najbardziej zasobnych, mający największy udział drzewostanów ponadstuletnich oraz gatunków liściastych, najwięcej martwego drewna, przodujących też pod względem liczebności cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, w tym tak spektakularnych jak niedźwiedź, ryś, żbik, żubr lub wilk.
Wybierając się do lasu zawsze należy odpowiednio się przygotować. Pamiętaj że to, co ze sobą zabierz na wycieczkę, może cię uchronić przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji.
Gdy się zgubisz w lesie, nie wpadaj w panikę. Podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu.
Co można, a czego nie powinniśmy robić podczas wyprawy do lasu? Pamiętajmy, że las jest miejscem otwartym dla wszystkich, ale należy przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić jego mieszkańcom.
Niestety w lasach wciąż są zastawiane wnyki. Te kłusownicze narzędzia są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi. Pamiętaj, aby znalezione wnyki zgłosić do leśnika.
Las nie jest naturalnym środowiskiem dla pupila. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego psa oraz żyjących w lesie dzikich zwierząt.
Natychmiastowe rozpoczęcie akcji resuscytacji u poszkodowanego z podejrzeniem nagłego zatrzymania krążenia zwiększa trzykrotnie prawdopodobieństwo przeżycia.
Wprawdzie nie są duże, ale groźne. Kleszcze spędzają sen z powiek osobom odwiedzającym tereny leśne. Warto dowiedzieć się, jak przed nimi się ochronić i co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez te pajęczaki.