Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Jemioła to urokliwa roślina kojarząca się zwykle bardzo pozytywnie, jednak od pewnego czasu spędza sen z powiek wielu leśników. Coraz większym zagrożeniem dla lasów stanowi jemioła. Zamierają nie tylko pojedyncze drzewa, ale także całe drzewostany sosnowe, jodłowe czy brzozowe. Naukowcy badają zjawisko, leśnicy monitorują zagrożenie i prowadzą działania zaradcze.
W Polsce obecnie oznaczono ponad 100 gatunków mrówek, których znakomita większość żyje w lasach, a przedstawiciele pięciu korzystają z wielkomiejskich wygód. Dla wielu z nas widok kłębiących się na dnie lasu mrówek jest symbolem budzącego się wiosną życia.
Zachęcamy do skorzystania z infografiki z kluczem do rozpoznawania porostów, a przygotowanej przez Lasy Państwowe. grafiki w czytelny sposób wyjaśnia, gdzie i jakie gatunki porostów występują, dlaczego brak np. włostki brązowej powinien nas niepokoić?
Wschodnia część polskich Karpat i ich pogórza to jeden z najgęściej pokrytych lasami i najbogatszych przyrodniczo obszarów Unii Europejskiej. Dziś zagrożona nie jest ani Puszcza Karpacka, od dawna nieistniejąca, ani lasy bieszczadzkie, ani lasy na obszarze „projektowanego Turnickiego Parku Narodowego”. Lasy zarządzane przez nadleśnictwa RDLP w Krośnie należą do najbardziej zasobnych, mający największy udział drzewostanów ponadstuletnich oraz gatunków liściastych, najwięcej martwego drewna, przodujących też pod względem liczebności cennych gatunków roślin, grzybów i zwierząt, w tym tak spektakularnych jak niedźwiedź, ryś, żbik, żubr lub wilk.
Wybierając się do lasu zawsze należy odpowiednio się przygotować. Pamiętaj że to, co ze sobą zabierz na wycieczkę, może cię uchronić przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji.
Gdy się zgubisz w lesie, nie wpadaj w panikę. Podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu.
Co można, a czego nie powinniśmy robić podczas wyprawy do lasu? Pamiętajmy, że las jest miejscem otwartym dla wszystkich, ale należy przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić jego mieszkańcom.
Niestety w lasach wciąż są zastawiane wnyki. Te kłusownicze narzędzia są niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi. Pamiętaj, aby znalezione wnyki zgłosić do leśnika.
Las nie jest naturalnym środowiskiem dla pupila. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego psa oraz żyjących w lesie dzikich zwierząt.