„Między Drzewami” to podcast, w którym rozmawiamy o lesie, przyrodzie i codziennej pracy leśników. Podcasty są dostępne na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Lecton, Stitcher, TuneIn, a także na YouTube.
Co dorosłych ludzi skłania do tego, by się przebierać w dziwne stroje i biegać po lasach? Czy to tylko fanaberia, czy prawdziwa pasja?
7 kwietnia to Dzień Bobra i z tej okazji przedstawiamy całkowicie "bobrzy" odcinek.
Jak pokazują doświadczenia skandynawskich i niemieckich przedszkoli leśnych, w których 75-80 proc. czasu spędzonego w przedszkolu jest czasem spędzanym na dworze, przebywanie “w dzikości” wpływa pozytywnie na bardzo wiele aspektów życia maluchów.
Wolnoć Tomku w swoim domku, nie dotyczy to jednak tak do końca własnego lasu. Ale i tak warto mieć swój kawałek lasu, bo las - niezależnie od formy własności - jest niezwykle cenny pod każdym kątem. Nie musimy jednak czuć się przytłoczeni bądź przerażeni ciążącymi na nas obowiązkami, bo są wokół nas ludzie, którzy z chęcią nam pomogą.
Chyba wszyscy, nawet teraz, w dobie Netflixa i systemów VOD, lubimy sobie obejrzeć dobry film przyrodniczy. Jak usłyszymy w nim jeszcze słowa “Czytała Krystyna Czubówna” to już w ogóle - pełnia szczęścia.
Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną zwierząt - brzmi złowieszczo. Czy jest się czego bać?
“Poprzez miasto – […] – człowiek nie stawia się ponad przyrodą, ani też nie zdobywa możliwości wyjścia poza nią; miasto jest raczej pewnym sposobem, w jaki człowiek żyje z przyrodą i w przyrodzie. Miasto jest i pozostaje przyrodą, jakkolwiek jest to przyroda przyswojona i ukształtowana przez człowieka. […] Miasto rozumie się wówczas jako element przyrody, który tworzą rośliny i budowle i który nieustannie reprodukowany jest przez użytkowanie i pracę człowieka w przymierzu ze spontanicznością przyrody”. Gernot Böhme - Filozofia i estetyka przyrody w dobie kryzysu środowiska naturalnego.
Czym są tzw. uboczne, inaczej: niedrzewne produkty leśne?
Czy las da się przebudować?
Śmieci to ogromny problem naszych czasów. Pojawiają się wszędzie - także w lesie.
A gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać... tandemem do Singapuru?
Prawdy i mity związane z pracą leśniczego w środku Borów Tucholskich.