Fotoblog https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/fotoblog https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/fotoblog/@@download/image/KOS(Turdus merula)_C.Korkosz.jpg Fotoblog Glebę w lesie pokrywa gruby pokład liści; podczas spacerów szeleszczą pod nogami. Nie ma już roślin kwitnących. Żywą zieleń zachowują rośliny zimozielone, m.in.: paprotka zwyczajna, borówka brusznica, szczawik zajęczy, jeżyny, mchy. Tam gdzie kora odpadła z pni drzew wyłaniają się żery owadów. Na zdjęciu chodniki wygryzione przez korniki – małe owady, które nie jest łatwo zauwazyć. Pionowy chodnik (macierzysty) wygryza samica; boczne wygryzają larwy. Są w Polsce miejsca, gdzie jest prawdziwa, biała zima. Jednak w Centrum pada deszcz, resztki śniegu topnieją. Na dnie lasu wyłaniają się prawdziwe perełki – zielone liście szczawiku zajęczego, srebrne porosty i żółte trzęsaki. Nadszedł dobry czas na zawieszenie budki lęgowej dla ptaków. Warto wiedzieć, że nie ma budki uniwersalnej. Decydując się na jej zawieszenie należy przeznaczyć ją dla konkretnego gatunku ptaka. Później można obserwować jej zasiedlenie. Na niektórych pozbawionych liści drzewach uwagę przyciąga wiecznie zielony, kulisty krzew – jemioła pospolita. Roślina ta, przynoszona do domów w czasie świąt Bożego Narodzenia, podobno zapewnia miłość i dostatek. W lesie można zaobserwować drzewa, które po przyozdobieniu stają się choinkami. Ich liście są zimą zielone. Spośród rodzimych gatunków choinkami zostają: świerk posp. i jodła posp. Na zdjęciu sosna zw., która nie cieszy się zainteresowaniem. Spadł śnieg! W lesie jest cudnie. Uwagę przyciągają porosty; łatwiej je teraz dostrzec na pozbawionych liści pniach i gałęziach. Na ich podstawie można ocenić czystość powietrza. Niestety są miejsca ich pozbawione – pustynie porostowe. Piękna, słoneczna pogoda. W lesie uwagę przyciagają zielone skupienia mchów – w ściółce leśnej, na pniach i pniakach. Są wigotne, nasączone wodą – zgromadziła się pomiędzy listkami i łodyżkami. I na tym m.in. polega rola mchów. W lesie zadziwiają modrzewie – w wielu miejscach utrzymują się jeszcze na drzewach igły. Są delikatne i przebarwione na kolor żółty. Nie było tak charakterystycznych dla jesieni słot i wiatrów; pozostały więc na swoich krótkpędach. Brak liści na drzewach sprzyja obserwacjom ptaków, w tym gości zimowych. Bardziej ruchliwe stają się dzięcioły – łatwiej je zobaczyć. W lasach spotyka sie mieszane stadka sikor (na zdjęciu bogatka), którym towarzyszą m.in. pełzacze. Glebę w lesie pokrywa gruby pokład liści; podczas spacerów szeleszczą pod nogami. Nie ma już roślin kwitnących. Żywą zieleń zachowują rośliny zimozielone, m.in.: paprotka zwyczajna, borówka brusznica, szczawik zajęczy, jeżyny, mchy. Warto pochylić się nad zmurszałą kłodą – dotknąć miękkiego drewna ... Jego destrukcja to efekt działania grzybów i bakterii. To ważny proces – rozkładane drewno uwalnia substancje odżywcze potrzebne do życia innym organizmom. 1 2 3 4 5 6 7 ... 34 Następna
Glebę w lesie pokrywa gruby pokład liści; podczas spacerów szeleszczą pod nogami. Nie ma już roślin kwitnących. Żywą zieleń zachowują rośliny zimozielone, m.in.: paprotka zwyczajna, borówka brusznica, szczawik zajęczy, jeżyny, mchy.
Tam gdzie kora odpadła z pni drzew wyłaniają się żery owadów. Na zdjęciu chodniki wygryzione przez korniki – małe owady, które nie jest łatwo zauwazyć. Pionowy chodnik (macierzysty) wygryza samica; boczne wygryzają larwy.
Są w Polsce miejsca, gdzie jest prawdziwa, biała zima. Jednak w Centrum pada deszcz, resztki śniegu topnieją. Na dnie lasu wyłaniają się prawdziwe perełki – zielone liście szczawiku zajęczego, srebrne porosty i żółte trzęsaki.
Nadszedł dobry czas na zawieszenie budki lęgowej dla ptaków. Warto wiedzieć, że nie ma budki uniwersalnej. Decydując się na jej zawieszenie należy przeznaczyć ją dla konkretnego gatunku ptaka. Później można obserwować jej zasiedlenie.
Na niektórych pozbawionych liści drzewach uwagę przyciąga wiecznie zielony, kulisty krzew – jemioła pospolita. Roślina ta, przynoszona do domów w czasie świąt Bożego Narodzenia, podobno zapewnia miłość i dostatek.
W lesie można zaobserwować drzewa, które po przyozdobieniu stają się choinkami. Ich liście są zimą zielone. Spośród rodzimych gatunków choinkami zostają: świerk posp. i jodła posp. Na zdjęciu sosna zw., która nie cieszy się zainteresowaniem.
Spadł śnieg! W lesie jest cudnie. Uwagę przyciągają porosty; łatwiej je teraz dostrzec na pozbawionych liści pniach i gałęziach. Na ich podstawie można ocenić czystość powietrza. Niestety są miejsca ich pozbawione – pustynie porostowe.
Piękna, słoneczna pogoda. W lesie uwagę przyciagają zielone skupienia mchów – w ściółce leśnej, na pniach i pniakach. Są wigotne, nasączone wodą – zgromadziła się pomiędzy listkami i łodyżkami. I na tym m.in. polega rola mchów.
W lesie zadziwiają modrzewie – w wielu miejscach utrzymują się jeszcze na drzewach igły. Są delikatne i przebarwione na kolor żółty. Nie było tak charakterystycznych dla jesieni słot i wiatrów; pozostały więc na swoich krótkpędach.
Brak liści na drzewach sprzyja obserwacjom ptaków, w tym gości zimowych. Bardziej ruchliwe stają się dzięcioły – łatwiej je zobaczyć. W lasach spotyka sie mieszane stadka sikor (na zdjęciu bogatka), którym towarzyszą m.in. pełzacze.
Glebę w lesie pokrywa gruby pokład liści; podczas spacerów szeleszczą pod nogami. Nie ma już roślin kwitnących. Żywą zieleń zachowują rośliny zimozielone, m.in.: paprotka zwyczajna, borówka brusznica, szczawik zajęczy, jeżyny, mchy.
Warto pochylić się nad zmurszałą kłodą – dotknąć miękkiego drewna ... Jego destrukcja to efekt działania grzybów i bakterii. To ważny proces – rozkładane drewno uwalnia substancje odżywcze potrzebne do życia innym organizmom.