Maraton w lasach środkowopomorskich [język migowy]

To wyprawa dla osób, które cenią kontakt z przyrodą, mają bardzo dobrą kondycję i znają zasady nocowania w lesie oraz specyfikę obozów wędrownych.
30.06.2022

To wyprawa dla osób, które cenią kontakt z przyrodą, mają bardzo dobrą kondycję i znają zasady nocowania w lesie oraz specyfikę obozów wędrownych.

UWAGA: Jeżeli korzystacie Państwo z samochodu proponujemy pozostawienie go na parkingu w pobliżu dworca PKP w Koszalinie. Powrót do samochodu nastąpi dopiero w niedzielę.

 

Miejsca noclegowe na jedną noc na obszarach „zanocuj w lesie” nie wymagają rezerwacji. Regulamin programu dostępny jest pod adresem https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie)

 

W związku z powracającą epidemią koronawirusa, zaleca się wcześniejsze dokładne sprawdzanie przedstawionych tu informacji.

Propozycja 3 - dniowej wycieczki:
Liczba km do przejścia łącznie: ok. 63 km przez trzy dni marszu.
Piątek – ok. 10 km, sobota – ok. 27 km, niedziela – ok. 26 km.

UWAGA: w ww. odległościach nie są wliczone odległości do wyznaczonego szlaku od dobrowolnie wybranych przez Państwa miejsc noclegowych na obszarach „Zanocuj w lesie”.

 

PIĄTEK:

- początek wyprawy: parking w pobliżu dworca PKP w Koszalinie

- przejście do obszaru noclegowego „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwa Manowo w pobliżu Jezior Lubiatowo Północne, Lubiatowo Południowe, Lubiatowo Wschodnie lub Policko – odległość ok. 10 km, czas przejścia ok. 2 h 30 min.

- przygotowanie do biwaku z nocowaniem

- kolacja we własnym zakresie (brak możliwości zakupu jedzenia na trasie)

- nocleg w lesie na ww. obszarze.

 

SOBOTA:


- śniadanie we własnym zakresie (brak możliwości zakupu jedzenia na trasie), zwinięcie biwaku, przygotowanie do marszu

- przejście od miejsca noclegu do miejsca początku marszu na szlaku. Początek marszu został wyznaczony w pobliżu jeziora Policko - odległość i czas zależą od wybranego miejsca na nocleg

- przejście do ścieżki edukacyjnej „Czapla Góra” w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Manowo – odległość 6,0 km, czas przejścia ok. 1h 30 min.

- przejście ścieżką edukacyjną „Czapla Góra” – pętla ok. 800 m, czas przejścia ok. 20 min.

- przejście w okolice jeziora Hajka – ok. 10 km, czas przejścia ok. 2h, 30 min.,

- obiad w zakresie własnym (brak możliwości zakupu jedzenia na trasie) – czas ok. 1 h.

- przejście do miejsca zakończenia marszu – przy granicy obszaru „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwa Białogard – ok. 11 km, czas przejścia ok. 2h, 45 min. Miejsce końca marszu wyznaczone zostało na parkingu leśnym przy trasie 1172Z

- przejście do wybranego miejsca na nocleg i przygotowanie biwaku – odległość i czas zależą od wybranego miejsca na nocleg

- kolacja w zakresie własnym (brak możliwości zakupu jedzenia na trasie)

- nocleg na ww. obszarze

UWAGA: Wycieczka piesza o długości około 27 km w czasie 1 dnia i sumie przewyższeń około 210 m. Wymagana odpowiednia kondycja oraz orientacja w terenie, ponieważ prowadzi różnymi szlakami i drogami, także nieoznakowanymi. Zalecamy korzystnie z  linku do trasy (plik gpx) do nawigacji np.: Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy korzystania z nawigacji w aplikacjach google maps.

Link do pobrania pliku GPX z trasą wycieczki na dole strony.

Główne trudności to duże odległości do przejścia. Należy zabrać ze sobą napoje i jedzenie oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej! Czas przejazdu całej trasy zależy od tempa podróży oraz czasu przeznaczonego na odpoczynek.

008 MARATON W LASACH ŚRODKOWOPOMORSKICH - sobota.jpg

 

NIEDZIELA:

- śniadanie we własnym zakresie (brak możliwości zakupu jedzenia na trasie)
- przejście od miejsca noclegu do miejsca początku marszu. Początek marszu został wyznaczony w pobliżu parkingu leśnego przy trasie 1172Z – odległość i czas zależą od wybranego miejsca na nocleg

- przejście do miejsca odpoczynku „Arboretum sosny” w Nadleśnictwie Tychowo - odległość ok. 21 km, czas przejścia ok. 5h, 15 min.

- przejście do największego głazu narzutowego w Polsce – Trygława - odległość ok. 2,5 km, czas przejścia ok. 37 min.

- przejście do Kościoła pw. MB Wspomożenia Wiernych – ok.  300 m, czas przejścia ok. 5 min,
- obiad w zakresie własnym w miejscowości Tychowo – czas ok. 1,0 h,

- przejście na stację PKP w Tychowie – odległość od Kościoła pw. Wspomożenia Wiernych – ok. 1,8 km, czas przejścia ok. 26 min.

- przejazd pociągiem do Koszalina na dworzec PKP – czas w zależności od połączenia od 44 min do 1h, 14 min. (wg rozkładu jazdy PKP na dzień 26.05.2022 r., zalecamy połączenie o godz. 16:02)

- zakończenie wyprawy

UWAGA: Przejście o długości około 26 km w czasie 1 dnia i sumie przewyższeń około 150 m. Wymagana  dobra kondycja oraz orientacja w terenie, ponieważ prowadzi różnymi szlakami i drogami, także nieoznakowanymi. Zalecamy korzystnie z  linku do trasy (plik gpx) do nawigacji np.: Garmin lub aplikacji nawigujących po plikach gpx np.: Ride with GPS, Locus Maps, Komoot. Nie zalecamy korzystania z nawigacji w aplikacjach google maps.

Link do pobrania pliku GPX z trasą wycieczki na dole strony.

Główne trudności to duże  odległości do przejścia. Należy zabrać ze sobą napoje i jedzenie oraz odpowiednią odzież dostosowaną do prognozowanych warunków pogodowych. Na trasie istnieją miejsca z brakiem dostępu do sieci komórkowej! Czas przejścia całej trasy zależy od tempa podróży oraz czasu przeznaczonego na odpoczynek.

 

008 MARATON W LASACH ŚRODKOWOPOMORSKICH - niedziela.jpg

 

Powyższy program wyprawy to propozycja Lasów Państwowych na spędzenie czasu wolnego. Należy pamiętać, że rezerwacja miejsc noclegu i zwiedzania oraz organizacja całej wycieczki jest samodzielna!

Szczegółowe informacje na temat kosztów i rezerwacji – w osobnym dokumencie na dole strony.

 

Tłumaczenie migowe tekstu: