Tutaj znajdziesz opisy leśnych gatunków zwierząt i roślin. Dla ułatwienia ich identyfikacji zostały zamieszczone także zdjęcia wymienionych gatunków.
Drzewa są największymi roślinami występującymi na lądzie. Potrafią być także długowieczne i żyć nawet kilka tysięcy lat. Bez nich nie istniałyby lasy. To one dostarczają nam niezbędnego do życia tlenu. Dzięki drzewom mamy surowiec w postaci drewna. Poznaj fascynujące fakty na temat najpospolitszych drzew występujących w polskich lasach. Zrozumiesz dlaczego warte są tego by o nie dbać i je chronić. Duża część opisów jest wzbogacona o skany liści, owoców, nasion i gałązek bezlistnych. Z pewnością dzieki temu łatwiej Ci będzię zapamiętać dany gatunek i później rozpoznać go w lesie. Jeśli chcesz poznać i zobaczyć najgrubsze drzewa w Lasach Państwowych zajrzyj do NAJGRUBSZYCH DRZEW.
Gady to grupa zwierząt, która w czasach prehistorycznych była reprezentowana przez olbrzymie dinozaury. Dziasiaj w polskiej przyrodzie występują tylko mali przedstawiciele gromady gadów - nie mniej interesujący od ich przodków. Czy wiedzieliście, że jaszczurce potrafi odrastać ogon? A żółw błotny żyje 120 lat? W tym dziale znajdziesz jeszcze wiecej ciekawych informacji na temat gadów. Zapraszam!
Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na świecie. Jest ich tak wiele, że sami naukowcy nie wiedzą dokładnie ile! Ale wszyscy są zgodni co do tego, że mimo małych rozmiarów są to zwierzęta fascynujące. Owadami są przepiękne motyle, jak również natrętne komary. Malutkie korniki potrafią spowodować śmierć całego lasu, za to mrówki w lasach pracują niestrudzenie nad utrzymaniem czystości. Przeczytaj o tym co w lesie piszczy. Z pewnością będziesz zaskoczony...
Z pewnością nieraz słyszałeś żabi koncert nad stawem lub jeziorem. Czy wiesz dlaczego żaby "śpiewają"? A czy wiedziałeś, że rzekotki potrafią wspinać się na drzewa? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi zapraszam Cię do zapoznania się z tą częścią Leśnoteki. Płazy są bardzo delikatnymi zwierzętami dlatego, niestety, większość z nich jest zagrożona wyginięciem. W Polsce wszystkie płazy są objęte ochroną!
Oprócz szumu drzew najbardziej „słyszalną” częścią lasu są ptaki. Postaraj się jak najwięcej o nich dowiedzieć, a potem spróbuj ropoznać je w lesie. Musisz być jednak bardzo czujny i cierpliwy. Niektóre z nich potrafią naśladować głos swoich krewniaków. Może uda Ci się spotkać kaczkę gniazdującą na drzewie? Może zauważysz ptaka schodzącego głową w dół? Świat ptaków jest fascynujący. Odkryj go. Zapraszam!
Podszyt to część lasu, którą tworzą głównie krzewy. Są to rośliny dużo większe od roślin zielnych, ale nieosiągające takich rozmiarów jak drzewa. Zamieszkiwany przez ptaki i owady, podszyt stanowi także ochronę dla gleby leśnej. Na krzewach wyrastają owoce, którymi zimą żywią się zwierzęta, zwłaszcza ptaki. Zapewne i Ty lubisz zajadać orzechy laskowe. Tutaj dowiesz się, z jakiej rośliny pochodzą...
Runo to znajdująca się najniżej warstwa roślinności w lesie. Składa się z roślin zielnych oraz mchów, porostów i grzybów. To dzięki roślinom runa leśnicy mogą poznać, z jakim siedliskiem mają do czynienia. Mogą ocenić, czy gleba jest żyzna, czy uboga. To właśnie dzięki roślinom runa las wiosną i latem wygląda zachwycająco. Tutaj kwitną zawilce, konwalie i inne rośliny. Niektóre z nich sprawiają, że las pachnie... czosnkiem. Prawie każda ma właściwości lecznicze, ale nieprawidłowo spożyta może stać się śmiertelną trucizną! Tutaj właśnie dowiesz się, które rosliny runa są niebezpieczne, a które pomogą Ci w leczeniu gorączki. Zapraszam!
Ssaki są największymi zwierzętami występującymi w lesie. Dlatego czasem potrafią wyrządzić duże szkody, np. zjadając młode sadzonki na szkółce. Ale są także bardzo pożyteczne w walce z owadzimi szkodnikami. Z ssakami wiąże się wielowiekowa tradycja łowiecka. Czy wiesz, czym sarna różni się od jelenia? I czy borsuk lubi sąsiedztwo lisa? Jeśli poznasz sposób życia zwierząt, dużo łatwiej będzie Ci zaobserwować je w naturze. Do dzieła, przyrodniku!
Drzewo jako najważniejszy element pracy leśnika jest w centrum jego zainteresowań. Hodowla, pielęgnacja i użytkowanie lasu to zagadnienia, jakimi zajmuje się leśnictwo. Obejmuje ono także ochronę cennych drzew i drzewostanów, o czym świadczy fakt, że wiele z najgrubszych drzew w Polsce rośnie właśnie na terenach Lasów Państwowych.