Z lektury najnowszego numeru ECH LEŚNYCH [Nr 2(624) 2016] dowiedziałam się o ciekawych działaniach leśników na rzecz pszczół. (źródło: Fronczak K. Pszczołom na ratunek)
W wakacje każde wyjście do lasu kończy się powiększeniem zbiorów, które szykuję na nowy rok szkolny 2016/2017. W zasadzie zawsze zbieram to, co może uatrakcyjnić zajęcia: pióra ptasie, skorupki jaj lub ślimaków, wypluwki, poroże, szyszki ogryzione przez wiewiórki … Obecnie jednak robię to mając na myśli konkretne zajęcia – CHOINKA. Zawsze w grudniu wypływa ten temat. Dlatego zaplanowałam zajęcia o gatunkach iglastych (wśród nich nie ma przecież gatunku – CHOINKA). Następnie dzieci wykonają ozdoby z elementów naturalnych (poznanych gatunków iglastych) na drzewko, które po wystrojeniu stanie się CHOINKĄ. Taki mam plan.
Wakacje to czas masowych wypraw nad morze. Ale ileż można siedzieć na plaży, no i pogoda jest czasami mało przyjazna. Dlatego proponuję odwiedzenie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Maszewie (Nadleśnictwo Gdańsk). http://www.marszewo.edu.pl/
Przygotowuję się do zajęć, podczas których będzie m.in. poruszana problematyka ubywania lasów na świecie. Podzielę się kilkoma faktami:
„Łowcy miodu” są pełnometrażowym filmem przyrodniczym, w reżyserii Krystiana Matyska. Zainteresowałam się nim, ponieważ pomocy w jego realizacji udzieliła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Natomiast jednym z partnerów medialnych są „Echa Leśne”.
Grupa przyjechała na cztery godziny – dzieci z rodzicami lub dziadkami. Pierwsze dwie godziny to były zajęcia przyrodnicze, przez pozostałe dwie przedszkolaki swobodnie się bawiły, a na końcu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego.
Siedzę nad programem dla przedszkolaków. Ale mnie to wciągnęło! I jak już opracowałam strukturę zajrzałam do podstawy programowej. Dobrze, że zostawiłam ją na koniec, ponieważ mogłabym się zasugerować i pominąć wiele tematów, np. grzyby. W podstawie programowej skupiono się na roślinach i zwierzętach:
W ostatni weekend uczestniczyłam w zaliczaniu projektów dyplomowych studentów drugiej edycji Studiów z Przyszłością "Edukacja Przyrodniczo-Leśna" na Wydziale Leśnym w Krakowie. Szkoda, że nie mogę ich opisać – prawa autorskie. Jednak je ocenię – były niezwykłe.
Przez ostatnie trzy dni prowadziłam zajęcia w „zielonej szkole”. Brali w nich udział uczniowie pierwszej klasy liceum. Jeżeli wszyscy licealiści są tacy to świat idzie w dobrym kierunku. Byli sympatyczni, komunikatywni, pracowici … Myślę, że duża w tym zasługa kadry nauczycielskiej – stworzyła dobrą atmosferę.
Syrop z sosny można kupić; ten ze zdjęcia sfotografowałam w … Londynie. Myślę, że w Polsce jest także do kupienia. Jednak, jeżeli ktoś ma chęć na samodzielne wykonanie, w sieci jest sporo przepisów.
Jest to bardzo wciągające. Ja piszę scenariusz, grafik-ilustrator rysuje. I tak co miesiąc powstaje rozkładówka z komiksem edukacyjnym do Przyrody Polskiej.