Podwarszawskie uzdrowisko

Nie bez przyczyny wiele uzdrowisk położonych jest w lasach.
17.07.2016

Nie bez przyczyny wiele uzdrowisk położonych jest w lasach.

Dzisiaj wiemy o tym, że drzewa wytwarzają wokół siebie strefę wolną od groźnych mikroorganizmów. Jest tu kilkadziesiąt razy mniej bakterii chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim. Dzieje się tak, ponieważ drzewa produkują olejki eteryczne oraz fitoncydy (substancje bakteriobójcze). Szczególnie cenne pod względem są sosny, brzozy i jałowiec. Strefa wydzielania fitoncydów wynosi w ich przypadku ok. 5 metrów. Olejki eteryczne działają terapeutycznie – ich zapach przynosi odprężenie i wyciszenie. Dodatnio na samopoczucie wpływają także elektrostatyczne właściwości powietrza leśnego, jest to zasługą znajdujących się w nim jonów.

Ø   Czy wiedziano o tym na przełomie XIX i XX wieku, kiedy pod Warszawą powstało letnisko Skolimów, oferujące walory lecznicze i naturalne? Podobne walory oferował Konstancin, założony w 1897 roku. W 1969 doszło do administracyjnego połączenia Jeziorny, Konstancina-Skolimowa oraz kilku okolicznych wsi i utworzenia nowego tworu miejskiego Konstancina-Jeziorny.

Współcześnie Konstancin-Jeziorna jest miastem w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, położonym w aglomeracji warszawskiej, ok. 20 km na południe od centrum Warszawy Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Konstancin-Jeziorna. Posiada wybitne walory uzdrowiskowe, ze względu na złoża wód leczniczych i charakterystyczny mikroklimat związany z otaczającymi go kompleksami lasów sosnowych. Znajduje się tu wiele uzdrowisk, między innymi to przedstawione na zdjęciu – Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna, Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej, Poradnia Kardiologiczna.

Hanka

edukator@erys.pl