Leśnicy ratują dzikie pszczoły

Z lektury najnowszego numeru ECH LEŚNYCH [Nr 2(624) 2016] dowiedziałam się o ciekawych działaniach leśników na rzecz pszczół. (źródło: Fronczak K. Pszczołom na ratunek)
27.07.2016

Z lektury najnowszego numeru ECH LEŚNYCH [Nr 2(624) 2016] dowiedziałam się o ciekawych działaniach leśników na rzecz pszczół. (źródło: Fronczak K. Pszczołom na ratunek)

Na terenie trzech puszcz: Augustowskiej, Białowieskiej i Piskiej odtwarzane jest tradycyjne bartnictwo oraz przestrzeń życiowa dla populacji dzikich pszczół.

http://www.tradycyjne-bartnictwo.pl/

12700.jpg

W lasach dziane są barcie oraz kłody bartne, a całemu przedsięwzięciu towarzyszą działania edukacyjne. Urządzono ścieżki edukacyjne, kąciki bartne, ogrody roślin miododajnych, instalowane są kioski multimedialne i kamery przemysłowe. Można m.in. obserwować pszczoły zasiedlające kłodę bartną w Nadleśnictwie Augustów.

http://kloda-bartna-nadlesnictwa-augustow.click2stream.com/

Opracowano także specjalne programy edukacyjne, wydano foldery i broszury. W Augustowie odbywa się „Barciowisko” – turniej dziania barci.

Projekt trwał dwa lata; jego efektem jest odbudowa kolonii dzikich pszczół leśnych i ochrona pszczoły augustowskiej. Jest to jedyny zachowany dziki gatunek pszczoły w Europie (wg niektórych rasa).

Celem projektu jest także dotarcie do świadomości ludzi z przesłaniem, że nasze życie jest nierozerwalnie związane z pszczołami:

„Albert Einstein stwierdził kiedyś, że od chwili, gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia”.

Leśnicy z Nadleśnictwa Augustów (tu się zaczęły działania ratujące pszczoły w lasach państwowych) mają dalsze plany. Między innymi marzą o utworzeniu przy Nadleśnictwie Regionalnego Centrum Bartnictwa i Pszczelarstwa Leśnego.

Hanka

edukator@erys.pl