Kleszcze, świadomość ich obecności w lesie, potrafią zepsuć radość obcowania z naturą. Na dodatek są małe i groźne. Tak! Groźne! Przenoszą niebezpieczne zarazki odpowiedzialne m.in. za boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
… czyli „zemsta Stalina”. Tak została nazwana inwazja tej kaukaskiej rośliny, która miała wykarmić polskie bydło. Jednak jej uprawa wymknęła się spod kontroli; roślina jest groźna nie tylko dla środowiska, lecz także dla ludzi.
Zbieram materiały do napisania przewodnika o grzybach i przy okazji natrafiłam na szereg ciekawostek. Oto jedna z nich: Nie jest znana liczba gatunków grzybów występujących na świecie. Szacuje się, że może wynosić 1,2-1,4 miliona.
Szukającym pomysłów na zajęcia wakacyjne z dziećmi, proponuję sięgnięcie po książkę: Fiona Danks, Jo Schofield. 2008. Przyrodniczy plac zabaw. Gry i zabawy na świeżym powietrzu. Pomysły na cały rok. Bauer-Weltbild Media, Warszawa.
Klub Gaja realizuje od 2002 roku Święto Drzewa; od początku partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe. Jest to program edukacji ekologicznej, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew (zawsze w październiku).
Wszystko co dobre szybko się kończy. I tak było w przypadku Studiów Podyplomowych Edukacja Przyrodniczo-Leśna (Uniwersytet Rolniczyw Krakowie). U studentów pozostało wielkie uczucie niedosytu; pojawiły się sugestie, aby zmienić formułę studiów na dwuletnie.
Będąc ostatnio w Ojcowskim Parku Narodowym otrzymałam niezwykle ciekawe materiały edukacyjne: Brzeg Twojej rzeki i Dolina Twojej rzeki. Ponieważ na terenie ośrodka w którym pracuję płynie rzeka, ucieszyłam się z tych materiałów jak dziecko.
Gdyby ktoś tydzień temu opowiedział mi, że planuje zorganizować podchody dla przedszkolaków – odradziłabym. A obecnie – radzę wszystkim spróbować. Brałam udział w podchodach zorganizowanych dla przedszkolaków z przedszkola Montessori, a to oznacza, że w grupie są dzieci w wieku 3-6 lat. Mało tego, podchody były ostatnim etapem pięciogodzinnego pobytu w ośrodku. Było super, a dzieciaki wróciły do domu bardzo zadowolone. Podobno większość zasnęła, gdy tylko autobus ruszył.
W małopolskich parkach narodowych realizowany jest od tego roku program „Przyjaciel parku narodowego”. Do Małopolskich Parków należą: Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski, Tatrzański. Program powstał w celach edukacyjnych, wychowawczych i profilaktycznych; jest zainspirowany programem Junior Ranger realizowanym przez National Park Service w USA.
Na wiosennych zajęciach zostałam niesamowicie zaskoczona przez ptaki. Otóż, przy wejściu do pomieszczenia edukacyjnego zostało powieszonych kilka budek lęgowych – jako ekspozycja stała. No i na zajęciach opisywałam dzieciom budowę budki, zwracając uwagę na to, że przednia ściana powinna być łatwa do wyjęcia, celem konieczności czyszczenia budki.
Dzieci spędziły poza szkołą sześć godzin. Ale jakie to było sześć godzin! Najpierw nauka – wędrówka ścieżką przyrodniczą, wzdłuż której są ustawione tablice edukacyjne. Później ognisko, pieczenie kiełbasek i plac zabaw. Następnie miały miejsce PODCHODY, a na koniec wzniecanie ogniska i plac zabaw. Oczywiście na hasło – Sprzątamy i wracamy, usłyszeliśmy – Nieee!!!