Do wędrówki planowaną trasą biegu terenowego zaprosiłam nauczycielkę geografii, metodyczkę i autorkę podręcznika PRZYRODA. To wszystko co napisałam dotyczy jednej osoby. No i zostałam po drodze przeszkolona:
Jestem szczęściarą, Echa Leśne otrzymuję prosto do domu, przynosi mi je listonosz. Jednak ich posiadaczem może zostać każdy. Są dostępne w siedzibach nadleśnictw, ośrodkach edukacyjnych i wypoczynkowych LP, siedzibach parków narodowych oraz schroniskach młodzieżowych. I to za darmo!
Otwieram Kalendarz z lasu 2015/2016, a tu informacja: 1. października – EUROPEJSKI DZIEŃ PTAKÓW.
- „Taki jeden pan zobaczył, jak się rzep przyczepił do psiego ogona i wymyślił rzepy, które mam w butach!”
Zajęcia się udały dzięki mojej determinacji, aby wprowadzić do praktyki cykl Kolba, ale nie byłoby fajerwerków, gdyby nie wsparcie dyrektorki ds. nauczania i pomysłodawczyni szkoły Eureka (Zalesie Górne). W zajęciach uczestniczyły przedszkolaki z Łodzi (pięciolatki). Były fantastyczne i bardzo chętne do pracy. Na zakończenie zajęć uściskom i głaskaniu po główkach nie było końca.
Zostałam zaproszona przez międzynarodowe przedszkole; temat spotkania: PTAKI. No i stanęłam przed wyzwaniem: pięciolatki, 15 osób, 45 minut.
Planuję zajęcia przyrodnicze dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Ponieważ to będą regularne spotkania z tymi samymi grupami dzieci, mogą je ująć w formie programu. Postanowiłam mieć w każdym miesiącu temat wiodący; wrzesień będzie poświęcony zwierzętom. Dlaczego? Otóż obiecałam to małemu chłopcu. Podczas zajęć wakacyjnych był bardzo zawiedziony, że zajęcia są o elfach, a nie o zwierzętach. Dlatego obiecałam mu, że lekcje przyrody od września zaczniemy właśnie od dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
W wakacje sprawy rodzinne spowodowały, że poleciałam do Londynu. A tu niespodzianka! Syn i Synowa zaprosili mnie do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew (ang. The Royal Botanic Gardens, Kew Gardens, Kew). Znajduje się tam największa na świecie kolekcja roślin żywych (została założona w 1840 roku).
Podczas wakacyjnych leśnych wędrówek można trafić na prawdziwe perełki. Każde nadleśnictwo Lasów Państwowych ma ich wiele i większość jest udostępniona społeczeństwu. Ja miałam wielkie szczęście – trafiłam do lasów Nadleśnictwa Karnieszewice i zobaczyłam tam tak dużo pięknych obiektów, że miałam problem z wyborem tematu. Zdecydowałam się poświęcić ten wpis Arboretum.
Piękny, wypielęgnowany park. Mieszkańcy miasta z dumą mi go prezentują. Wypielone rabatki z kwiatami, trawniki zachęcające do rozłożenia koca, place zabaw, kosze na odpadki i kupy psów, ławki, bar... Raj na ziemi.
Pogoda sprzyja leśnym wędrówkom. W upalne dni jest tu chłodniej, a powietrze jest bardziej wilgotne. Jednak wcześniej należy sprawdzić, czy nie wprowadzono zakazu wstępu do lasu. Może to zrobić nadleśniczy przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 proc.