Leśna paproć to ludowa nazwa nerecznicy samczej. Tak, tak – nerecznicy. To nie jest literówka. Często, nawet w literaturze naukowej, podawana jest niepoprawna nazwa rodzajowa – narecznica. Jest ona wynikiem błędu drukarskiego w kluczu do oznaczania „Rośliny polskie”. Błąd był (i nadal czasami jest) wielokrotnie powielany.
Ostatnie zajęcia z uczniami klas 1-3 zaliczam do wyjątkowo udanych. I co ciekawe, odbyły się w klasach szkolnych, nie wymagały przygotowania wymyślnych pomocy i nie wprowadziłam żadnych aktywności. Dzieci siedziały przy swoich stolikach i nie było kłopotu z utrzymaniem ich na miejscu. Dziwne prawda? Mało tego – NIEPRAWDOPODOBNE!
Jedna z nauczycielek żaliła się, że dzieci na pytanie: W jaki sposób komunikują się zwierzęta?, opowiadały tylko o machaniu przez psy ogonem. Podjęłam więc wyzwanie i przygotowałam zajęcia. Pierwsze przeprowadziłam z przedszkolakami, w zbliżającym się tygodniu będę się „bawiła” z dziećmi z klas 1-3 szkoły podstawowej.
Dla naukowców lasy są obiektem ekscytujących badań. Przykładem jest Puszcza Piska, w której wielkie szkody wyrządził huragan, który 4 lipca 2002 roku przeszedł nad północno-wschodnią Polską. Wiatr połamał drzewa; spowodował wielkie straty w rezerwatach przyrody, strefach ochronnych gniazdowania i bytowania ptaków gatunków chronionych.
Jesień była wyjątkowa dla grzybiarzy; licytowali się kto zebrał więcej, kto wytropił największy okaz. A podobno dawno, dawno temu – w dewonie (420-350 milionów lat temu) największym i najwyższym organizmem lądowym żyjącym na Ziemi był grzyb (Prototaxites). Przypuszczanie miał wysokość 2-9 metrów, a średnicę „pnia” około metra. Niestety, znaleziono tylko fragmenty skamieniałości, co utrudnia badania. Naukowcy nie są pewni, czy ten organizm jest grzybem, jednak najnowsza interpretacja z 2007 roku klasyfikuje go jako grzyba. Urósł do takich rozmiarów, ponieważ nie miał naturalnych wrogów.