W lesie można cudownie spędzić czas. Wizyta w tym miejscu to sposób na walkę ze stresem i lek na choroby. Podobno 9 na 10 Polaków najbardziej docenia ciszę, trochę mniej osób z kolei świeże powietrze. Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, na terenie Lasów Państwowych wytyczono między innymi około 22 000 km szlaków pieszych i około 4 000 km szlaków rowerowych.
W tym roku wprowadziłam innowację. No bo monotonia jest moim wrogiem, a poza tym, ciągle jest coś do poprawienia. Nie ma tak, że coś wychodzi dobrze i powielam sprawdzony schemat latami. Zaprzyjaźnione nauczycielki o tym wiedzą i co jakiś czas słyszę pytanie – Czym pani nas w tym roku zaskoczy? A więc w tym roku, na trasie wędrówki z młodzieżą organizowałam pułapki na bezkręgowce. Wiadomo, że żywe organizmy wywołują emocje. A przecież podczas spaceru w ciągu dnia i w dodatku dużą grupą, jest nikła szansa na jakiegoś większego zwierza.
Są takie miejsca w Polsce, gdzie lokalne społeczności uzyskują niemałe dochody dzięki zbieraniu owoców runa leśnego i grzybów. „… Naukowcy obliczyli, że dochód gospodarstw domowych w niektórych regionach wiejskich aż w 18 proc. pochodzi z lasu.” (Rutkowski A. 2012. Dla lasu. Dla ludzi. Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Warszawa)
Dzieci z klasy drugiej szkoły podstawowej przyjechały na zajęcia „Rok w życiu ptaków”. Zastanawiałam się jak to zrobić, aby ich nie zanudzić opowieściami o kolejnych gatunkach prezentowanych na ścieżce. Ostatecznie zdecydowałam się na rozmowę kontrolowaną – postanowiłam, zadając pytania, doprowadzić je do wyciągnięcia wniosku, że odlatują te ptaki, które zimą nie znajdują pożywienia. Dla przykładu:
Porosty rosną wszędzie, w miastach, na wsiach, w alejach przydrożnych, zadrzewieniach, lasach… Rosną na skałach, drewnie, metalu, tworzywach sztucznych… Spotykane są na każdym kroku. Dlatego warto wykorzystywać je w działaniach edukacyjnych, tym bardziej, że mogą udzielić nam informacji o stanie środowiska: