Gdy las rośnie, zmniejsza się w nim liczba drzew. Przyczyn jest kilka i podczas spotkań edukacyjnych leśnicy to wyjaśniają. Są też tacy, którzy proponują uczniom liczenie drzew – najpierw na uprawie, później w młodniku i drzewostanie dojrzewającym, na końcu w drzewostanie dojrzałym. Super to wychodzi, a uczniowie dobrze się bawią. Natomiast leśnik wyjaśnia, co jest przyczyną zmniejszania się liczby drzew.
Tak nazywany jest ten grzyb po angielsku. W Polsce jest to żółciak siarkowy – pasożyt drzew liściastych. Lokalne nazwy: huba żółta, żagiew Rostafińskiego, żagiew topolowa, grzyb siarkowy, huba siarkowa. Od maja do września wytwarza okazałe, jednoroczne owocniki.
Przez moment byłam zastępczą matką. Gniazdo z pisklętami zostało znaleziono rano, około godziny 7. Ptaki były wychłodzone i prawie się nie ruszały; obok leżała martwa matka. Nie było wątpliwości, że maluchom grozi śmierć. Młody człowiek, który natknął się na znalezisko postanowił dać ptakom szansę. Zabrał je do domu i nakarmił dżdżownicą. Następnie pojechał do sklepu zoologicznego po pokarm dla wędkarzy. Gdy po pięciu godzinach przybyłam na miejsce zdarzenia, pisklęta były aktywne i reagowały otwieraniem dzioba po każdym puknięciu w gniazdo. Zastanawiam się, czy zastępczy ojciec wytrwa w tym karmieniu, ponieważ ptaki najchętniej cały czas by jadły.
Gdzie są te granice bezpieczeństwa podczas zajęć terenowych? Okazuje się, że nie jest to takie jednoznaczne. Bo wszystko jest ok., dopóki nie zdarzy się wypadek.
Temat sam się nasuwa; trwające opady deszczu niepokoją. A jaki to ma związek z lasem? WIELKI! Lasy chronią zasoby wód powierzchniowych i podziemnych. Jak to jest ważne rozumieją szczególnie ludzie, których domy są podtapiane z powodu wyciętych lasów. Wiedzą o tym także leśnicy; rozumiejąc wagę problemu starają się zwiększać retencję wodną lasów. Dlatego zachowują ich trwałość, utrzymują różnorodność gatunkową roślin i dostosowują skład gatunkowy drzewostanów do warunków siedliskowych. Ale to nie wszystko – na powierzchniach monokultur przeprowadzają zabiegi fitomelioracyjne (np. poprzez dosadzanie odpowiednio dobranych gatunków roślin; poprawiają się cechy gleby, mające wpływ na ruch wody).