Całą noc padał deszcz, rano także. Telefon od nauczycielki: wyjeżdżamy z Warszawy, pada deszcz, ale humory nam dopisują. Mobilizacja zespołu, burza mózgów i refleksja: dobrze, że mamy dla dzieci płaszcze przeciwdeszczowe.
To tytuł artykułu w najnowszym numerze: ECH LEŚNYCH MAGAZYNU PRZYJACIÓŁ LASU
Zafascynowałam się mikroskopami cyfrowymi; korzystałam ostatnio z takiego urządzenia na lekcjach przyrody z dziećmi (przedszkole i klasy 1-4 szkoły podstawowej). Przekonałam się, że wzbudzają ciekawość i rozwijają.
To hasło zalało FB; przynajmniej z mojej perspektywy, ponieważ obserwuję wiele nadleśnictw, a wśród znajomych mam w większości leśników. Bardzo się tym zainteresowałam – 1000 drzew na minutę? Przecież to niemożliwe! A więc sprawdziłam.
W ostatnią sobotę brałam udział w wyprawie do lasu; cel - nasłuchiwanie sów. Była to jedna ze 197 Nocy Sów zgłoszonych do organizatora – Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Uczestnicy spotkali się, gdy jeszcze było jasno. Do osób wcześniej zgłoszonych dołączyła spontanicznie grupa młodzieży z Łodzi – „Usłyszeliśmy w radio, wsiedliśmy do samochodu i przyjechaliśmy”. Oczekując na spóźnialskich obejrzeliśmy film Sowy Polski (Artura Tabora).
Zaczynają kwitnienie zawilce. Zawilec (Anemone) to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych. Liczy około 159 gatunków. Zawilce występują niemal na całym świecie, głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego półkuli północnej; w strefie międzyzwrotnikowej rosną na obszarach górskich. Zasiedlają głównie lasy, zarośla, łąki górskie i suche murawy.