W punkcie ze starą prasą moją uwagę przyciągnęło czasopismo z mrówkami na okładce. Zajrzałam do środka i … kupiłam. Ile fajnych rzeczy mogę teraz zrobić. Sporo już zrobiłam!
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, czyszczenie budek może się odbywać od 16 października do końca lutego. W pozostałym okresie budka podlega ochronie – jest traktowana jako siedlisko.
Takie programy są opracowywane dla każdego nadleśnictwa Lasów Państwowych na okresy 10-letnie. Termin koresponduje z opracowaniem Planu Urządzenia Lasu. Program określa zakres i zadania edukacji prowadzonej w nadleśnictwie. Ważna informacja dla potencjalnych partnerów, którzy są zainteresowani współpracą na tym polu z leśnikami – przy opracowywaniu programu powinni oni współpracować z lokalnymi podmiotami działającymi na polu formalnej i nieformalnej edukacji ekologicznej społeczeństwa. Potencjalni partnerzy: szkoły, ośrodki edukacji ekologicznej, parki krajobrazowe, parki narodowe, samorządy, media, organizacje pozarządowe.
Mam tu na myśli tematy zajęć terenowych. A to taki wdzięczny temat, w dodatku obiekty są w lesie przez cały rok. Jest tylko jeden problem, trudno jest zapanować nad pasję zbierania grzybów przez uczestników spotkania. Ja przed zajęciami w lesie ustalam sztywne zasady: NICZEGO NIE POZYSKUJEMY!
Zwierzęta te są u nas symbolem polskiej ochrony przyrody. O historii ich ochrony czyta się z zapartym tchem. W pierwszym tysiącleciu naszej ery zasiedlały cały obszar, na którym później powstawało Państwo Polskie. Na przełomie XVIII i XIX wieku w naturalnych warunkach zachowały się żubry prawdopodobnie tylko w Puszczy Białowieskiej.