Zaobserwowałam przy leśnej, uczęszczanej drodze dziuplę wykutą przez dzięcioła. Znajduje się na wysokości 90 cm od powierzchni ziemi. Postanowiłam sprawdzić, który dzięcioł kuje tak nisko. Sięgnęłam po Leksykon PTAKI (Bezzel E. Ptaki. 2000. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa) oraz PTAKI POLSKIE (Sokołowski J. 1979. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa).
Uwielbiam prowadzić zajęcia w tej formie. Najogólniej sprowadzają się do tego, że opisuję piękną przyrodę, a później to burzę, ponieważ pojawiają się duże pieniądze i można w tym miejscu zbudować np. park rozrywki.
W grę terenową „Od nasionka do drzewa, czyli jak rośnie las” pierwszy raz grałam z tak małymi dziećmi: (Wilki, Rysie i Łosie z www.szkola-eureka.pl ).
W związku z ostatnimi silnymi wiatrami, przypomniałam sobie miejsce klęski żywiołowej które odwiedziłam podczas wakacyjnych podróży. Znajduje się na terenie Nadleśnictwa Trzebciny – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Leśny Kompleks Promocyjny „Bory Tucholskie”. Utworzono tu punkt widokowy, zbudowano parking, postawiono tablicę wyjaśniającą co się wydarzyło 14 lipca 2012 roku i przedstawiającą rozmiar wykonanych prac.
Odwiedziłam ostatnio szkołę, która zorganizowała własną ścieżkę dydaktyczną w lasach jednego z nadleśnictw Lasów Państwowych. Zaintrygowana dopytałam u leśnika – edukatora z tego nadleśnictwa jak to jest możliwe. No i okazało się, że szkoła zawarła z nadleśnictwem porozumienie. Można? Można!