Wczoraj analizowałam zasoby edukacyjne strony www Ministerstwa Środowiska. Szukałam może nie tyle scenariuszy zajęć, tylko pomysłów na nowe aktywności – obserwacje, doświadczenia, eksperymenty… No i nic nie znalazłam. Myślę, że wynika to z faktu, że już niewiele potrafi mnie zaskoczyć.
W październiku opisywałam nowe wydawnictwa Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych – 4 książki z serii „Leśne obserwacje i eksperymenty” („Wygląd”, „Woda”, „Światło”, „Zmysły”). Tym razem coś dla maluchów: „Od nasionka do książki” i „Domy zwierząt”. Są to kolorowanki z naklejkami; są pogodne i kolorowe. Myślę, że spodobają się najmłodszym.
Myślę, że nauczyciele, którzy przyjeżdżają z uczniami na spotkanie z leśnikiem, nie wiedzą o Zarządzeniu nr 57/2003 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych. Zarządzeniem tym wprowadzono do stosowania w Lasach Państwowych: 1. Kierunki rozwoju edukacji leśnej w Lasach Państwowych; 2. Wytyczne do tworzenia programu edukacji leśnej społeczeństwa w nadleśnictwie.
Po zakończeniu I wojny światowej, 11 listopada 1918 przekazano naczelne dowództwo wojskowe Józefowi Piłsudskiemu. W tym czasie w spalskiej rezydencji widoczne są duże zniszczenia wojenne. W trakcie działań wojennych pałace rezydencji zostały zamienione na szpitale wojskowe, a znaczną część wyposażenia Niemcy wywieźli do pałaców dostojników niemieckich. Żandarmeria niemiecka i niemieccy urzędnicy cywilni opuścili Spałę 12 listopada 1918 roku.
Ostatnio na stronie www Nadleśnictwa Spała wyczytałam, że 27 lipca oddano tu do użytku ścieżkę sportowo – turystyczną. Dzisiaj wreszcie nadarzyła się okazja, aby ją obejrzeć. Ścieżka łączy budynek Nadleśnictwa z Domem Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy im. Adama Loreta. Wędrówkę można rozpocząć albo od Nadleśnictwa, albo od Domu Pamięci. W obu miejscach są tablice z mapką i regulaminem.