… ostatni wpis w roku będzie oparty o dane Głównego Urzędu Statystycznego, a będzie dotyczył edukacji prowadzonej przez Lasy Państwowe. Domaszewicz B. (kier.). 2017. Leśnictwo. Forestry. 2017. Główny Urząd Statystyczny, Warszawa.
Podobno jemioła istnieje w kulturze od czasów przedchrześcijańskich. Z najwyższą czcią obchodzono się z nią w kulturze celtyckiej; wierzono w jej magiczne właściwości. Osoba wchodząca na drzewo musiała być ubrana na biało, jemioła była ścinana złotym sierpem i trzeba było uważać, aby nie spadła na ziemię.
Święta tuż tuż, a ja siedzę nad scenariuszami zajęć. I to nie dlatego, że terminy gonią, lecz dlatego, że uwielbiam to robić. Bardziej niż myć okna i gotować … I w zasadzie nie jest to problemem, ponieważ Święta spędzę u bliskich. Mogę więc tworzyć.
Ostatnio miałam okazję odwiedzić ścieżkę edukacyjną, połączoną z grą terenową „Pogromcy leśnych mitów”. Adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Powstała w Instytucie Badawczym Leśnictwa, celem obalenia nieprawdziwych opinii i przekonań, które powstały na temat lasów i ich mieszkańców.
Zaproszono mnie do udziału w warsztatach; wśród uczestników była spora grupa leśników. Moje zadanie polegało na uporządkowaniu wiedzy edukatorów na temat form i metod nauczania. W zasadzie opowiadałam o moim doświadczeniu jako leśnik-edukator i nauczyciel. Dlatego każda prezentowana forma i metoda były ubarwiane konkretnymi przykładami. Także uczestnicy warsztatów dzielili się swoim doświadczeniem. Dużo dobrego dzieje się w edukacji nieformalnej; szczególnie cieszą projekty realizowane wspólnie ze szkołami.