Dowiedziałam się, że edukacyjny magazyn dla dzieci TROPAMI PRZYRODY założył swój profil na Facebooku. Oczywiście od razu go polubiłam, przy okazji poczytałam wpisy. Jeden z nich informował o tym, że w najnowszym numerze tego dwumiesięcznika dla dzieciaków kochających przyrodę został ogłoszony konkurs „Zimowi tropiciele”.
Oj, interesujący to był tydzień. Zaczęło się w poniedziałek…Siedziałam sobie beztrosko za biurkiem i opisywałam gatunki drzew rosnących wokół budynku (na potrzeby stworzonej ścieżki edukacyjnej), gdy o godzinie 9.15 dowiedziałam się, że … „dzieci już jadą na zajęcia i będą za 15 minut”. Jakie dzieci, jakie zajęcia? Ja nic nie wiem, nic nie przygotowałam! Gonitwa myśli, szybkie opracowanie pomysłu na zajęcia „Mieszkańcy lasu”. Zajęcia się udały (nauczycielka chwaliła), dzieci były cudowne – pierwszaki z Bedonia! Witały się ze mną jak ze starą znajomą – nie przyjechały tu pierwszy raz.
Na styczniowy numer ŚWIATA NAUKI skusiłam się, ponieważ zaintrygował mnie temat wyeksponowany na okładce - „10 pomysłów na poprawę świata”. Ucieszyłam się, że jest rozwiązanie. Pomyślałam, że wystarczy je wcielić w życie i świat będzie poprawiony... Jakie to optymistyczne! Później, gdy zaczęłam zapoznawać się z treścią okazało się, że źle to zrozumiałam. Autorom chodziło o zaprezentowanie 10 idei, które sprawią, że już nic nie będzie jak dawniej. Przekonują, że „rewolucje zaczynają się od najbanalniejszych pomysłów.
Podobno najtrafniej można przewidzieć ochłodzenie, obserwując kopce ziemi usypane przez krety. Świeże kopce obserwowane zimą świadczą o tym, że w ciągu dziesięciu najbliższych dni nie nastąpi ochłodzenie. Dowiedziałam się o tym studiując Alfabet Wajraka: P jak pogoda (http://www.rmf.fm/movies/show,779,alfabet-wajraka-p-jak-pogoda.html ). Podobno, gdy będzie ciepło, dżdżownice znajdują się blisko powierzchni ziemi. Krety, które odżywiają się nimi, przebywają wówczas także w tym miejscu.
Na przełomie starego i nowego roku trafiłam na ciekawą stronę www Instytutu Badań Edukacyjnych - Entuzjaści Edukacji (http://eduentuzjasci.pl/pl/ ). Szczególnie zainteresował mnie link do działu Narzędzia Dydaktyczne (http://bnd.ibe.edu.pl/ ). Znajduje się tam zbiór zadań do pracy z uczniem – dla nauczycieli to źródło inspiracji, a efektem jest to, że nauka w szkole jest dla uczniów coraz ciekawsza. Badania wskazują na to, że młodzi ludzie chodzą do szkoły chętniej niż pięć lat temu. To między innymi zasługa takich właśnie inicjatyw.