Między Drzewami #101 Uwaga, wścieklizna! [dr Małgorzata Bruczyńska]

Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną zwierząt - brzmi złowieszczo. Czy jest się czego bać?
14.02.2022

Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną zwierząt - brzmi złowieszczo. Czy jest się czego bać?

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast

 O szczegółach opowiada Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie, lek.wet. Małgorzata Bruczyńska. Odcinek niezwykle ważny zarówno dla właścicieli zwierząt, zwłaszcza psów i kotów, jak i dla mieszkańców Mazowsza.

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w 2016 roku wykryto 22 przypadki wścieklizny w Polsce. W 2017 roku było ich dziesięć, w 2018 roku poinformowano o dziewięciu chorych zwierzętach dzikich, w kolejnym roku o 11.

W 2020 roku statystyki GIW informują o dziesięciu przypadkach wścieklizny u zwierząt dzikich i dwóch u domowych. Wyraźny wzrost widać w danych za rok 2021 - ponad 110 przypadków. Nagromadzenie wściekłych osobników głównie na Wschodzie Polski wynika z faktu, że łatwiej i szybciej dotrzeć tam zwierzętom z Rosji i Białorusi oraz Ukrainy. Są to bowiem kraje, w których wścieklizna jest bardziej rozpowszechniona.

 

Z wizją na YouTube:

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w co drugi czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Echa Leśne oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadząca: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: dr Małgorzata Bruczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2022