Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Nie wiadomo, na jak długo wystarczą zasoby paliw kopalnianych - ropy czy węgla. Na pewno ich zasoby są ograniczone. W przeciwieństwie do drewna, które jest surowcem odnawialnym.
Niemal jedna trzecia pokarmów, które spożywamy zależy od zapylaczy, dlatego te owady są tak ważne w życiu całej planety. Zamiast żywotników warto sadzić rośliny miododajne oraz takie, które w różnych porach kwitną. Dzięki czemu zapewnimy owadom stały dostęp do pokarmy.
Gdy się zgubisz w lesie, nie wpadaj w panikę. Podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu.
Od lat leśnicy otaczają szczególną troską owady zapylające. Dla tych pożytecznych owadów są wieszane kłody bartne, wysiewane łąki kwietne bądź sadzone gatunki nektarodajne. Jednak o owady może troszczyć się każdy z nas, wystarczy trochę zmienić swoje przyzwyczajenia.
Co można, a czego nie powinniśmy robić podczas wyprawy do lasu? Pamiętajmy, że las jest miejscem otwartym dla wszystkich, ale należy przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić jego mieszkańcom.
Żeby ograniczyć odpływ wody z lasu i jednocześnie przeciwdziałać skutkom zmian klimatu, Lasy Państwowe od ponad 20 lat prowadzą programy małej retencji. Projekty te są prowadzone zarówno w górskich, jak i nizinnych nadleśnictwach.
Kruk, gawron, wrona i kawka dla wielu osób nie ma między nimi różnicy, nazywające wszystkie wronami. Co ciekawe, te nie są czarne, ale czarno-siwe. Kilka podpowiedzi, jak odróżnić poszczególne krukowate od siebie.
Podczas ciepłych miesięcy należy pamiętać o owadach i ptakach, które odwiedzają nasze ogródki. Dlatego warto przygotować i wystawić dla nich poidełka.
Naszym lasom zagraża nie tylko kornik drukarz, który atakuje świerki, ale także jego kuzyn - kornik ostrozębny. Jest on tym bardziej groźny, że żeruje na sosnach, które stanowią większość polskich zasobów leśnych. Od kilku lat jego ekspansja na polskie lasy jest coraz bardziej zauważalna.
To w szyszkach zaczyna się życie pokolenia następnych drzew. Z wyłuskanych nasion w szkółkach leśnych wyrosną drzewka, z których powstaną następne pokolenia lasu.
Wybierając się do lasu zawsze należy odpowiednio się przygotować. Pamiętaj że to, co ze sobą zabierz na wycieczkę, może cię uchronić przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji.