Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Każde zwierzę szuka sposobu na przetrwanie zimy. Niektóre zapadają w sen zimowy, inne torpor lub hibernację. Swoich sposobów na przetrwanie chłodnych miesięcy szukają nie tylko ssaki, ale też gady, płazy czy owady.
Co powinny jeść zimą ptaki? Czym je dokarmiać i kiedy należy to zacząć? Infografika zawiera praktyczne informacje dla osób, które chcą dokarmiać ptaki w czasie chłodnych miesięcy.
Pamiętaj, że pozostawione w zaroślach młode zwierzęta nie muszą być porzucone. To taktyka matek na przetrwanie osesków. Dlatego nie zabieraj młodych zwierząt z lasu, obserwuj, upewnij się, że jest bezpieczne i pozostaw. Domem dzikich zwierząt jest las.
Podczas ciepłych miesięcy należy pamiętać o owadach i ptakach, które odwiedzają nasze ogródki. Dlatego warto przygotować i wystawić dla nich poidełka.
Poszczególne gatunki ptaków mają swoje wymagania, co do skrzynek lęgowych oraz miejsc, w których zostały powieszone. Innych skrzynek będzie szukała sikora, a innych szpak. Warto pamiętać, że także o dbaniu i czyszczeniu skrzynek ze starych gniazd, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą zaszkodzić lęgom.
Drzewo, jakie jest, każdy widzi. Lecz nie każdy wie, jakie ma korzenie, jak zbudowany jest pień i dla ilu osób sosna dostarcza tlenu.
Las to nieograniczone źródło darów, z których możemy korzystać. Najważniejsze jest drewno - surowiec w pełni odnawialny, naturalny i ekologiczny. Oprócz drewna las jest pełen innych dóbr, które możemy wykorzystywać np. w kuchni, medycynie naturalnej czy do pielęgnacji ciała.
To w szyszkach zaczyna się życie pokolenia następnych drzew. Z wyłuskanych nasion w szkółkach leśnych wyrosną drzewka, z których powstaną następne pokolenia lasu.
Jesienią na gałęziach wielu leśnych drzew pojawiają się nasiona. Niektóre kształtem przypominają orzeszki, inne szyszki bądź liście.
W co są ubrane leśne drzewa? Jak wygląda kora dębu, a jak jodły czy sosny? Które drzewo ma łuszczącą korę, a które szorstką i popękaną? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w infografice przygotowanej przez Lasy Państwowe.
W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej.