Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
W wielu krajach, a zwłaszcza tych, które dysponują dużymi zasobami leśnymi, budownictwo drewniane jest bardzo popularne. Warto docenić, że drewno jest surowcem odnawialnym, przyjaznym środowisku, do tego przetwarzanym lokalnie, więc o niskimi śladzie węglowym.
Leśnicy, a za nimi media regularnie informują o porozrzucanych w lasach workach z odpadami domowymi, czy o wyrzucanych odpadach gabarytowych i budowlanych. Chęć ograniczenia tego zjawiska połączyła Lasy Państwowe i firmę ENERIS, która nie tylko odbiera odpady od mieszkańców w niemal całej Polsce, ale też edukuje w zakresie segregowania odpadów.
Każdego roku Lasy Państwowe wydają ok. 20 mln zł na sprzątanie śmieci wyrzucanych do lasów. W leśnych ostępach lądują nie tylko odpady z gospodarstw domowych, ale także stare opony, sprzęt AGD i RTV, samochody, części z warsztatów samochodowych, czy niebezpieczne substancje. Nasze lasy mimo wielu akcji i apeli toną w śmieciach!
Las nie zawsze odnawia się sam. Leśnicy w znacznym stopniu sadzą drzewa, ale wykorzystują odnowienie naturalne tak często jak to możliwe. Z infografiki dowiecie się ile w Polsce działa szkółek leśnych, ile hektarów lasów rocznie odnawiamy oraz sadzonki jakich drzew hodujemy na szkółkach. Sadzonki produkujemy nie tylko na potrzeby Lasów Państwowych, ale również dla właścicieli lasów prywatnych, działkowców, ogrodników i wszystkich tych, którzy chcą posadzić drzewko.
To, co widzisz przed sobą, to trwająca przebudowa lasu. Leśnicy zastępują jedne gatunki rosnących tu drzew innymi, lepiej dostosowanymi do istniejącego siedliska. Po wprowadzeniu nowych gatunków las stanie się też bardziej różnorodny. To wszystko sprawi, że będzie odporniejszy.
Pomóż nam usunąć problem śmieci i przywrócić piękno polskim lasom.
Duży udział drzew iglastych wynikający z warunków glebowych powoduje, że polskie lasy należą do najbardziej palnych w Europie. Za zdecydowaną większość pożarów winę ponosi człowiek.
Lasami prywatnymi, czyli niepaństwowymi, nazywamy wszystkie grunty leśne, które nie są własnością Skarbu Państwa. W tej grupie znajdziemy zarówno lasy prywatnych właścicieli jak i lasy spółek, wspólnot, stowarzyszeń, gmin itp.
Nietoperze to niezwykłe ssaki: aktywnie latają, śpią wisząc głową do dołu, posługują się echolokacją, hibernują … Z jednej strony fascynują, z drugiej niepokoją. Podobno nie ma zwierząt, wokół których narosło tyle mitów, legend i zabobonów.
Który polski płaz jest największy? Który jest jadowity? Którego można spotkać nawet wysoko w górach? Każdy spośród rodzimych 19 gatunków płazów skrywa jakiś sekret.
Późną zimą i wczesną wiosną w leśnym gąszczu można znaleźć prawdziwe skarby. Co powinieneś o nich wiedzieć?
Rybołów jest jednym z najrzadszych polskich ptaków szponiastych. Obecnie mamy około 30 par, choć jego europejska populacja jest szacowana na 8–10 tys. par. W Polsce od wielu lat odnotowuje się drastyczny spadek liczebności. Jest to gatunek podlegający ochronie ścisłej, wymagający ochrony czynnej. Rybołowy są umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt i Załączniku Dyrektywy Ptasiej.