Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
O ile w ciągu ostatnich lat wzrosła powierzchnia lasów? Ile zmieniły się zasoby polskich lasów? Ile obecnie jest martwego drewna? Wszystkie te informacje można znaleźć na infografice.
Dzisiaj niemal każda działalność człowieka ma wpływ na środowisko, gdyż przyczynia się do wzrostu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze. Jak te zmiany wpływają na polskie lasy? Jak zmienia się skład gatunkowych lasów? Co robią leśnicy, by przygotować lasy na zmiany, które już zachodzą w przyrodzie.
Wilk jest największym przedstawicielem psowatych w Europie. Obecnie polska populacja tego drapieżnika jest coraz liczniejsza. Warto poznać ciekawostki dotyczące tego gatunku oraz jego zachowania.
W procesie adaptacji do zmian klimatu istotne jest to, jak gospodarujemy wodą. Las jako ekosystem powinien być przygotowany zarówno na okresy jej nadmiaru, jak i niedoboru. Dlatego od ponad 20 lat Lasy Państwowe realizują działania związane z małą retencją, zarówno na nizinach, jak i w górach, dostosowując rozwiązania do warunków panujących na danym terenie. Dzięki temu, że Lasy Państwowe zarządzają lasami na obszarze prawie całej Polski, możliwe jest prowadzenie działań na większą skalę, w wielu miejscach jednocześnie.
Co zabrać i jak się przygotować, by noc w lesie była bezpieczna i przyjemna? Czy należy zgłosić do miejscowego nadleśnictwa swój pobyt? Czy podczas nocy w leśnej głuszy można rozpalić ognisko? I co z przygotowaniem jedzenia? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź na infografice przygotowanej dla miłośników nocy spędzonych pod baldachimem z gałęzi leśnych drzew.
Żeby ograniczyć odpływ wody z lasu i jednocześnie przeciwdziałać skutkom zmian klimatu, Lasy Państwowe od ponad 20 lat prowadzą programy małej retencji. Projekty te są prowadzone zarówno w górskich, jak i nizinnych nadleśnictwach.
Przybywanie w lesie pomaga w walce ze stresem i chorobami cywilizacyjnymi. To wśród drzew, oddychając powietrzem przesyconym olejkami eterycznymi ciało i umysł wracają do stanu równowagi. Warto wybrać się do lasu, by poczuć jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Temat wody oraz jej oszczędzania od dłuższego czasu jest jednym z najważniejszych zagadnień poruszanym na całym świecie. Dlatego warto zapoznać się z infografiką, by dowiedzieć się, co można zrobić, by oszczędzać jej zasoby.
Przy wyborze drzew i krzewów do ogrodów warto postawić na rodzime gatunki. To właśne one są one cenne dla ptaków, ssaków i owadów.
Na dwudziestometrowym świerku może być aż tysiąc żerowisk i 100 tys. chrząszczy. Wystarczy 5 tys. korników, aby zabić jedno drzewo.
W wielu krajach, a zwłaszcza tych, które dysponują dużymi zasobami leśnymi, budownictwo drewniane jest bardzo popularne. Warto docenić, że drewno jest surowcem odnawialnym, przyjaznym środowisku, do tego przetwarzanym lokalnie, więc o niskimi śladzie węglowym.