Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Ryś to jeden z największych polskich drapieżników i jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w Polsce. Choć ich krajowa populacja jest stabilna, spotkania z nim należą do rzadkości, ponieważ ryś jest szalenie skryty i niezwykle czujny.
Wzrost liczebności żubra jest niebagatelnym sukcesem polskiej ochrony przyrody, ale to wcale nie oznacza, że gatunek jest już bezpieczny. Małe zróżnicowanie genetyczne, ciągle jednak stosunkowo niska liczebność światowej populacji i liczne zagrożenia, zarówno populacyjne, jak i środowiskowe, powodują, że żubr wciąż potrzebuje pomocy opartej na rozumieniu biologii gatunku.
Latem na liściach wielu drzew pojawiają się dziwne, nieraz niezwykle kolorowe twory, plamki czy wzory. Co to takiego?
W naszym kraju występuje ok. 50 gatunków komarów. 36 z nich pije ludzką krew, ale tylko samice (samce żywią się nektarem kwiatów). Krew jest im niezbędna do wytworzenia jaj. Najpospolitszy w kraju jest komar brzęczący.
Czy strzyżak jeleni to latający kleszcz? Poniższa infografika wyjaśni czym te dwa gatunki się od siebie różnią.
Coraz krótsze dni sprawiają, że liście zaczynają się przebarwiać. Dla ludzi jest to piękny, barwny spektakl, a dla przyrody czas przygotowania się do nadchodzącej zimy.
W polskich lasach żyje coraz więcej zwierząt. Jednocześnie nasze miasta, wsie czy sieci drogowe stale się rozrastają. W efekcie różne zdarzenia z udziałem dzikich zwierząt stają się niemal codziennością. Starając się im pomóc, zawsze zdawajcie się na specjalistów, mających w tym doświadczenie.
Stare, dziuplaste drzewa to ostoja bioróżnorodności w lasach. Zapewniają odpowiednie warunki wielu gatunkom zwierząt, owadów i grzybów. Leśnicy o tym wiedzą, dlatego w lasach zostawiają takie drzewa.
Nie wiadomo, na jak długo wystarczą zasoby paliw kopalnianych - ropy czy węgla. Na pewno ich zasoby są ograniczone. W przeciwieństwie do drewna, które jest surowcem odnawialnym.