Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Pamiętaj! Zawsze zbieraj tylko te grzyby, które znasz. Najlepiej, żebyś pokazał swoje zbiory innemu doświadczonemu grzybiarzowi. Owocniki grzybów należy delikatnie wykręcać z grzybni, by nie uszkodzić grzybni. W folderze znajduje się również infografika, jak odróżnić powszechnie lubianą kanię od muchomora.
To pięknie narysowana podpowiedź dla miłośników ptaków, zarówno dla długoletnich miłośników obserwacji skrzydlatej braci, jak i początkujących miłośników awifauny. Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z rozpoznawaniem poszczególnych gatunków ptaków, dowiedzą się, co za ptak zgubił pióro. Nauczą się, jak przywrócić blask znalezionym, zniszczonym piórom oraz jak one się nazywają.
Idąc na wycieczkę do lasu warto patrzeć nie tylko na drzewa, ale także pod nogi. Tym bardziej, że czasami można natknąć się na węże. Pamiętajmy, że wszystkie gatunki węży są pod ochroną.
Barszcz Sosnowskiego to groźna roślina, która powoduje poważne oparzenia skóry człowieka. Dlatego warto, wiedzieć, jak wygląda ta roślina i co należy zrobić, kiedy się z nią zetkniemy.
To od rodzaju gleby, jej struktury i zawartości związków mineralnych zależy jaki gatunek drzew i krzewów będzie najlepiej rósł w danym miejscu. Leśnicy doskonale o tym wiedzą, dlatego skład gatunkowy lasu dopasowują do siedliska. Jednak pod naszymi nogami toczy się także bardzo bogate życie.
Naszym lasom zagraża nie tylko kornik drukarz, który atakuje świerki, ale także jego kuzyn - kornik ostrozębny. Jest on tym bardziej groźny, że żeruje na sosnach, które stanowią większość polskich zasobów leśnych. Od kilku lat jego ekspansja na polskie lasy jest coraz bardziej zauważalna.
Pszczoły są jednym z najbardziej pożytecznych gatunków owadów. W Polsce żyje 470 gatunków należących do pszczołowatych. To one zapylają drzewa owocowe czy kwiaty. Niestety, zmiany w rolnictwie nie służą tym zwierzętom. Pamiętajmy, by troszczyć się o te zwierzęta.
Od lat leśnicy otaczają szczególną troską owady zapylające. Dla tych pożytecznych owadów są wieszane kłody bartne, wysiewane łąki kwietne bądź sadzone gatunki nektarodajne. Jednak o owady może troszczyć się każdy z nas, wystarczy trochę zmienić swoje przyzwyczajenia.
Bartnictwo to powrót do korzeni, do starych praktyk i zwyczajów znanych od średniowiecza. Dziś, odradzające się bartnictwo jest wspierane przez polskich leśników.
Niemal jedna trzecia pokarmów, które spożywamy zależy od zapylaczy, dlatego te owady są tak ważne w życiu całej planety. Zamiast żywotników warto sadzić rośliny miododajne oraz takie, które w różnych porach kwitną. Dzięki czemu zapewnimy owadom stały dostęp do pokarmy.