Zapraszamy do zapoznania się z infografikami przygotowanymi przez leśników.
Pszczoły są jednym z najbardziej pożytecznych gatunków owadów. W Polsce żyje 470 gatunków należących do pszczołowatych. To one zapylają drzewa owocowe czy kwiaty. Niestety, zmiany w rolnictwie nie służą tym zwierzętom. Pamiętajmy, by troszczyć się o te zwierzęta.
To jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. W Polsce podlega ochronie od 1935 r. Na terenie Polski realizowano kilka projektów aktywnej ochrony żółwia i jego siedlisk.
To jeden z najpiękniejszych ptaków, niestety jest także jednym z najrzadszych. Ten leśny kurak jest objęty ochroną ścisłą. Lasy Państwowe prowadzą projekt ochrony cietrzewi. W ramach działań w Nadleśnictwie Spychowo powstał ośrodek hodowli ptaków.
Sarna nie jest żoną jelenia! Mimo że wielu łączy sarnę i jelenia w parę, to są zupełnie odrębna gatunki zwierzyny płowej.
Co jest rogami, a co porożem? Czy jelenie dumnie noszą na głowie rogi czy poroże? Co ozdabia głowy poczciwych krasuli? Ta kolejna infografika przygotowana przez Lasy Państwowe pozwoli uniknąć jednej z najczęściej popełnianych pomyłek, czyli mylenia rogów z porożem. Warto pamiętać, że jelenie, sarny czy łosie mają poroże, które każdego roku wymieniają na nowszy model, natomiast krowy, barany oraz żubry noszą rogi. Przy okazji przypominamy, że sarna nie jest żoną jelenia!
Bocian czarny to gatunek typowo leśny, unika sąsiedztwa człowieka. Jest nielicznym ptakiem lęgowym, nieco mniejszym od bociana białego. Upierzenie tych ptaków jest czarne, jedynie brzuch i piersi maja kolor biały. Dziób, nogi i nieopierzony obszar wokół oka są jaskrawoczerwone.
Bociana białego znają wszyscy - jest on symbolem polskiej wsi. Nie każdy jednak wie, że bocian biały ma kuzyna - bociana czarnego, który również żyje w Polsce. Warto poznać różnice między tymi dwoma gatunkami.
Każde zwierzę szuka sposobu na przetrwanie zimy. Niektóre zapadają w sen zimowy, inne torpor lub hibernację. Swoich sposobów na przetrwanie chłodnych miesięcy szukają nie tylko ssaki, ale też gady, płazy czy owady.
Co powinny jeść zimą ptaki? Czym je dokarmiać i kiedy należy to zacząć? Infografika zawiera praktyczne informacje dla osób, które chcą dokarmiać ptaki w czasie chłodnych miesięcy.
Pamiętaj, że pozostawione w zaroślach młode zwierzęta nie muszą być porzucone. To taktyka matek na przetrwanie osesków. Dlatego nie zabieraj młodych zwierząt z lasu, obserwuj, upewnij się, że jest bezpieczne i pozostaw. Domem dzikich zwierząt jest las.
Poszczególne gatunki ptaków mają swoje wymagania, co do skrzynek lęgowych oraz miejsc, w których zostały powieszone. Innych skrzynek będzie szukała sikora, a innych szpak. Warto pamiętać, że także o dbaniu i czyszczeniu skrzynek ze starych gniazd, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą zaszkodzić lęgom.
Drzewo, jakie jest, każdy widzi. Lecz nie każdy wie, jakie ma korzenie, jak zbudowany jest pień i dla ilu osób sosna dostarcza tlenu.