Zmieniający się klimat jest poważnym globalnym problemem. Ma wpływ na wszystkich! Dlatego tak ważne są międzynarodowe działania i podejmowana współpraca. W niedzielę rozpocznie się bardzo ważne dla Ziemi wydarzenie – Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (СОР24). Do Katowic przybędą i wezmą udział w konferencji delegaci z całego świata, w tym szefowie rządów i ministrowie odpowiedzialni za kwestie związane ze środowiskiem i klimatem.
Chodzi za mną taki temat ... W zaprzyjaźnionej szkole jest kilkoro uczniów, którzy pod hasłem "kółka przyrodniczego" lubią spędzać razem wtorkowe popołudnia. Zostaję z nimi, próbuję coś wspólnie z nimi zrobić, ale ciągle nie jestem zadowolona. Ale o dziwo – oni są!!!
Podczas lekcji w lesie zawsze (!) podkreślam znaczenie różnorodności biologicznej. Tłumaczę, że zapewnia przyrodzie równowagę. Polega to na tym, że im więcej różnych organizmów żyje w lesie, tym bardziej złożone powstają układy i są regulowane większą liczbą wzajemnych oddziaływać. Przez to sprawniej reagują na zmiany środowiska i mogą łatwiej je przetrwać.
Leśnicy nie czekali do zakończenia pierwszej wojny światowej. Już w październiku 1918 r. zaczęło się odbieranie lasów z rąk zaborców – austriackiego i niemieckiego. A jak to się to odbywało organizacyjnie? Był przecież rok 1918! Otóż, w teren ruszyły zespoły ludzi, aby tworzyć struktury organizacyjne. Posiadali mapy i środki finansowe – został przyznany kredyt na organizację zarządu lasów.
Czasami aktywność uczniów trzeba ograniczyć do mniejszej powierzchni. Tak jest na moich zajęciach np. podczas obserwacji bezkręgowców w ściółce leśnej. Inaczej "skaczą" po całym lesie, tu pogrzebią, tam pogrzebią ... nie mogą się skupić na pracy i ostatecznie nie zdobywają danych do dalszej analizy. A po wyznaczeniu powierzchni obserwacje wychodzą bardzo dobrze.