Został do wydania ostatni zeszyt serii adresowanej do młodzieży POZNAĆ I ZROZUMIEĆ LAS, poświęcony Naturze 2000. Seria jest wydawana na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przez Centrum Informacyjne LP. W każdym zeszycie podano literaturę, adres wartościowych stron internetowych oraz odpowiedzi i porady.
Wybrałam się z trzema chłopcami z klasy czwartej do lasu. Naszym celem było zaplanowanie dwugodzinnego rajdu dla pozostałych uczniów z klasy. Nie byłam ograniczona żadnymi zapisami w programie, jednak odezwała się we mnie leśna dusza. Postanowiłam, wędrując przez las, przybliżyć pracę leśnika. Jednak nic z tego nie wyszło. Akurat w lesie sąsiadującym ze szkołą nic się nie działo. Żeby chociaż stos drewna, drzewa wyznaczone do wycinki … NIC!!! Żadnej linii oddziałowej, słupków … NIC!!! Żadnej budki lęgowej, paśnika … NIC!!!
Jestem pod wielkim wrażeniem ostatniego spotkania z leśnikami – edukatorami. To co robią w terenie jest naprawdę imponujące. I swoboda z jaką opowiadają o swoich doświadczeniach … Dało mi to do myślenia i pobudziło do refleksji nad tym co robię.
We wpisie z 30 października skierowałam czytelników na stronę internetową Lasów Państwowych, do serwisu dla profesjonalistów (http://www.lasy.gov.pl/). Znajdują się tam publikacje dotyczące gospodarki leśnej (pliki PDF). Dzisiaj zapraszam na stronę LASY PAŃSTWOWE ZAPRASZAMY. To najlepsze źródło wiedzy o polskich lasach i prowadzonej w nich gospodarce.
Ukryty w leśnych ostępach, gdzieś w środku lasu. Pochówek sprzed wielu, wielu lat. Ktoś uporządkował otoczenie i zapalił znicz. Pewnie leśnik … w takich miejscach organizowane są często Leśne Zaduszki.