Życzenia Świąteczne

24.12.2012

Życzę wszystkim Wesołych Świąt
Pełnych ciepła, spokoju i radości
Oraz pomyślności i sukcesów
W Nowym Roku 2013.

Krótka historia choinki

 

Strojenie świerków, jodeł, czy sosen nie ma w Polsce długiej tradycji. Zwyczaj został przeniesiony podczas zaborów przez niemieckich protestantów (przełom XVIII i XIX wieku). Początkowo choinki spotykane były jedynie w miastach, z czasem pojawiły się na wsiach.

Wcześniej tradycyjnym słowiańskim zwyczajem były na wsiach podłaźniczki i Diduch. Podłaźniczki to tradycyjne polskie ozdoby – czubki jodeł, świerków lub sosen, wieszane pod sufitem. Były zdobione jabłkami, orzechami, ciastkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i kolorowymi krążkami opłatków. Wieszanie podłaźnika było w domach ważnym wydarzeniem.

Diduch to pierwszy skoszony podczas żniw snop pszenicy i owsa lub niemłóconego żyta, ustawiany na Boże Narodzenie kłosem do góry w kącie izby. Był traktowany jako talizman przeciw złym mocom. Trzymany był w domu do Trzech Króli, a następnie rytualnie palony.

Współcześnie to ustrojona choinka jest nieodłączną ozdobą podczas świąt Bożego Narodzenia. Zastanawiam się, kto z czytelników bloga zna symbolikę ozdób choinkowych i żywego drzewa. Jako argument przeciwko sztucznym choinkom przypomnę, że żywe drzewo stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Hanka 
edukator@erys.pl