Taki sobie objazd ...

Drugi października, piękna pogoda, wolny dzień… Zorganizowałam sobie wycieczkę!
02.10.2012

Drugi października, piękna pogoda, wolny dzień… Zorganizowałam sobie wycieczkę!

Pierwszy przystanek (zdjęcie 1.) zorganizowałam sobie w miejscu, w którym zawsze chciałam się zatrzymać, jednak zawsze się śpieszyłam… Przy drodze, na piaszczystej skarpie rosną sosny, których korzenie zostały odsłonięte w wyniku pozyskiwania piasku. Jest to wyjątkowo malownicze, robi wrażenie.

Drugi przystanek (zdjęcie 2.) zrobiłam w miejscu, gdzie zauważyłam czaszkę jakiegoś zwierza. Goście lasu mają fantazję – czasza została usadowiona na słupku… Ciekawe, jakiego zwierzaka jest ta czaszka… pewnie domowego. Wszak las to wysypisko odpadów, trafiają tu także ciała martwych zwierząt gospodarskich.

Przystanek trzeci (zdjęcie 3.) to wyjątkowe zagęszczenie tablic edukacyjnych. Po prostu nie mogłam uwierzyć w to co rejestrował mój wzrok! To jakiś obłęd, niczym nie uzasadniony!!! Nie będę kontynuowała tego wątku…

Przystanek czwarty (zdjęcie 4.) wyniknął z mojego zwyczaju – zawsze się tutaj zatrzymuję przejeżdżając przez Spałę. To Kościół Polowy Armii Krajowej. Jest to niezadaszony plac, położony na dawnym dziedzińcu Probostwa Spała. Znajduje się między Kościołem Parafialnym (dawna Kaplica Prezydentów RP), a ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Plac Kościoła Polowego opasany jest palisadą słupków, na których zawieszone są Stacje Męki Pańskiej. Każda ze Stacji posiada datę, mającą ścisły związek z losami Polski i dziejami Armii Krajowej. Dlatego Stacje w Kościele polowym zostały nazwane „Drogą Krzyżową Armii Krajowej”.

Wracając do domu zatrzymałam się w Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta w Spale (zdjęcie 5.). Jest poświęcony leśnikom i drzewiarzom całej Polski, którzy z honorem walczyli w obronie Ojczyzny. Okazało się, że trwa tutaj remont. Wprawdzie wewnątrz budynku trwały intensywne prace, jednak wokół teren był wyjątkowo zadbany. Podziwiałam m.in. pomnik dłuta łódzkiego rzeźbiarza Zbigniewa Władyki, przedstawiający postać leśnika. Jest tu wyryty napis: „Leśnikom i drzewiarzom polskim poległym i zamęczonym w okresie II wojny światowej – koledzy". Wzruszyłam się.

Hanka 
edukator@erys.pl

 

5744.jpg

Zdjęcie 2.

5745.jpg

Zdjęcie 3.

5746.jpg

Zdjęcie 4.

5747.jpg

Zdjęcie 5.