Symbol Bożego Narodzenia

Grudzień jest tego roku wyjątkowy – kalendarz zajęty do 18 rudnia. Każdego dnia zajęcia, każde na inny temat i z inną grupą wiekową. Za to 19 grudnia „relaks” – szkolenie, gdzie to ja będę osobą szkoloną na temat sztuki robienia prezentacji.
07.12.2015

Grudzień jest tego roku wyjątkowy – kalendarz zajęty do 18 rudnia. Każdego dnia zajęcia, każde na inny temat i z inną grupą wiekową. Za to 19 grudnia „relaks” – szkolenie, gdzie to ja będę osobą szkoloną na temat sztuki robienia prezentacji.

Wracając do zajęć, najczęściej nauczyciele mają sprecyzowane potrzeby i sugerują treści na których im zależy. Jednak w kilku przypadkach jest im to obojętne, a ponieważ zaczął się grudzień, postanowiłam zająć się symbolem Bożego Narodzenia, czyli CHOINKĄ. W szkołach stoją już przyozdobione drzewka, a więc będzie punkt odniesienia.

Przyniosę uczniom po pięć gałązek sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, jodły pospolitej i modrzewia europejskiego. Posegregują je i nauczą rozpoznawać (WIEDZA). Następnie dowiedzą się, że wiedzę mogą wykorzystać, oznaczając drzewko stojące w szkole i drzewa rosnące w otoczeniu szkoły (ZASTOSOWANIE). Później oznaczą nazwy tych drzew (DOŚWIADCZENIE). Na koniec zostanie przeprowadzony konkurs i sprawdzimy, czego się nauczyli (REFLEKSJA). Jest plan!

Przy okazji wyjaśnię uczniom, że termin CHOINKA jest umowną nazwą nadawaną młodym świerkom i jodłom. Porozmawiam z nimi o tym, że w minionych wiekach domów nie zdobiły choinki. Na wsiach stawiane były snopy zboża symbolizujące dostatek. Tradycja ustawiania w domach choinki pojawiła się najwcześniej w Niemczech. Właśnie tam po raz pierwszy zastąpiono żywe drzewka sztucznymi choinkami, które były produkowane z gęsiego pierza. Pierwszą sztuczną choinkę wykonaną z włosia wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Była ona trwalsza od zrobionej z pierza i można było na niej wieszać więcej ozdób.

Planuję także wyjaśnić, skąd biorą się sprzedawane przed Świętami drzewka. Opowiem, że pochodzą ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach. Obok świerka i jodły coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki sosnowe, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.

Zdarza się jednak, że ludzie nieuczciwi kradną drzewka z lasów. Dlatego w okresie przedświątecznym w lasach jest szczególnie dużo strażników, którzy starają się do tego nie dopuścić.

Hanka

edukator@erys.pl