Puszczyk nie zawiódł

Brałam udział w dwóch spotkaniach związanych z inicjatywą NOC SÓW – 11 marca przyjechali uczniowie z dwóch szkół podstawowych (40 dzieci + 4 opiekunów); 12 marca przyjechali dorośli oraz grupy rodzinne (25 osób).
14.03.2016

Brałam udział w dwóch spotkaniach związanych z inicjatywą NOC SÓW – 11 marca przyjechali uczniowie z dwóch szkół podstawowych (40 dzieci + 4 opiekunów); 12 marca przyjechali dorośli oraz grupy rodzinne (25 osób).

W porównaniu z zeszłym rokiem było więcej atrakcji. Rok temu była tylko wyprawa do lasu i nasłuchiwanie. W tym roku ugościli nas Gospodarze z Krainy Dzikiej Kaczki (Anna i Leszek Nawroccy). Atrakcji było dużo:

  1. Obejrzeliśmy film Artura Tabora „Sowy Polski”. Ten fotograf przyrody poświęcił 7 lat pracy na fotografowanie sów występujących w Polsce. Doceniliśmy to dzieło wędrując przez ciemny las. Sowy są bardzo trudnym wyzwaniem – są niezwykle skryte, czujne i aktywne głównie nocą.

12390.jpg

2. Podziwialiśmy krajobraz i prowadziliśmy nasłuchy wdrapując się na wieże widokowe. Były one dużą atrakcją nie tylko dla dzieci.

12391.jpg

3. Wędrowaliśmy przez las w ciągu dnia i nocą. Szczególnych emocji dostarczyła wędrówka nocą. Było absolutnie ciemno, tej nocy nie świeciły gwiazdy. Na szczęście gospodarze terenu w kilku miejscach zawiesili lampki naftowe. Teren był niezwykle malowniczy – wzniesienia i doliny, las suchy i podmokły. Ostatni odcinek przebiegał wzdłuż rzeki Mrogi. Przy świetle latarki oglądaliśmy „dzieło” bobrów. Pościnane drzewa i tamę na rzece.

12392.jpg

4. Po powrocie do ośrodka dużo radości sprawiło palące się już ognisko i ciepła herbata. Było pieczenie wszystkiego co się nadawało do pieczenia: kiełbasa, kaszanka, chleb, jabłka.

12393.jpg

Atrakcją dla dzieci były ptasie puzzle i gra Ptasi Piotruś. Chętnie wzięły udział w konkursie polegającym na odgadywaniu gatunku sowy po słyszanym głosie. Nagrodą były przypinki z sowami. 

12395.jpg

Noc Sów jest inicjatywą Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Spotkania prowadzą wolontariusze i edukatorzy w całej Polsce. Zainteresowanie społeczeństwa jest bardzo duże; podczas spotkań prezentowane są poszczególne gatunki, życie sów i ich problemy, jest wypatrywanie i nasłuchiwanie. W zeszłym roku zorganizowałam jedno spotkanie, w tym roku dwa, a w przyszłym roku pewnie będą trzy. Jeszcze w niedzielę rano (po piątkowym i sobotnim spotkaniu) odebrałam maile z zapytaniem czy są wolne miejsca. Udział w Nocy Sów jest bezpłatny, a do inicjatywy Ptaków Polskich włączyło się wielu leśników.

Hanka

edukator@erys.pl