Przygotowania do NOCY SÓW czas zacząć

Stowarzyszenie Ptaki Polskie już po raz szósty organizuje Noc Sów. Jest to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym ptakom; odbędzie się w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 roku.
20.03.2017

Stowarzyszenie Ptaki Polskie już po raz szósty organizuje Noc Sów. Jest to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym ptakom; odbędzie się w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 roku.

Zgłosiłam się jako wolontariusz – wezmę udział w dwóch nocnych wydarzeniach. Przygotowania rozpoczęłam od zapoznania się z broszurą NOC SÓW, którą w formie elektronicznej otrzymałam od koordynatorki ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Zachęcam do lektury; czyta się ją z zapartym tchem.

Broszura NOC SÓW składa się z następujących rozdziałów:

Na początku była sowa

„… Są na ziemi od ok. 60 milionów lat! Przez cały ten czas doskonaliły zmysły, ostrzyły dzioby i pazury oraz poprawiały pióra, aby zapewnić sobie jeszcze doskonalszy kamuflaż. …”

Czy te oczy mogą kłamać?

„… Oczy sów, nocnych łowców, mają dwa podstawowe zadania: odróżniać chociażby najmniejszy ruch z możliwie największej odległości oraz widzieć w bardzo ograniczonym świetle nocy. W warunkach tzw. absolutnej ciemności nawet sowa niczego nie zobaczy. …”

Suknia i uszy

„… Słynne sowie uszy, które zdobią głowy wielu z nich, są malowniczymi kępkami piór, które jednak ze słuchem nie mają nic wspólnego. Niektórzy badacze dopatrują się w nich narzędzi ułatwiających kamuflaż – bo jeszcze lepiej wpisują się w gęstwinę gałęzi, na której przysiadła sowa. Inni uważają, że służą one identyfikacji własnego gatunku, co miałoby być szczególnie przydatne w ciemnościach, gdzie widać tylko kontury. Wreszcie, według najnowszych teorii, słynne sowie uszy służą przede wszystkim ekspresji nastrojów i emocji. …”

Sowa

„… Sowy, poza okresem karmienia młodych, spędzają stosunkowo mało czasu na polowaniu. Głównie dlatego, że są w tym bardzo skuteczne. Doskonały słuch i wzrok oraz w większości bezszelestny lot, to ich główne atuty. Do tego przeważnie operują po zmroku i w nocy, gdy aktywne są drobne gryzonie, które stanowią ich bazę pokarmową, a większość konkurentów śpi. …”

Dziewczyny górą, czyli prywatne życie sów

… U sów, podobnie jak u typowych ptaków drapieżnych, samice są większe od samców. W niektórych przypadkach nawet o 40%! Wbrew pozorom, sowy nie są tutaj wyjątkiem od reguły. Przeciwnie: statystycznie rzecz biorąc, większe samice w świecie zwierząt są w zdecydowanej przewadze. …”

Hanka

edukator@erys.pl