Już czas pomyśleć o ptakach

Wczoraj pomagałam uczniom budować budki lęgowe dla ptaków. W tego typu zajęciach uczestniczyłam już niejednokrotnie i muszę stwierdzić, że są trzy zagadnienia, których uczniowie nie znają lub ich nie rozumieją:
17.02.2009

Wczoraj pomagałam uczniom budować budki lęgowe dla ptaków. W tego typu zajęciach uczestniczyłam już niejednokrotnie i muszę stwierdzić, że są trzy zagadnienia, których uczniowie nie znają lub ich nie rozumieją:

  1. Do czego służy ptakom budka lęgowa, a do czego karmnik;
  2. Z czego wynika konieczność budowania budek lęgowych;
  3. Jaki „interes” mają leśnicy w tym, aby zwabiać do lasu ptaki?

Wszystkie te trzy zagadnienia zostały podczas zajęć rozwinięte. Fajne odpowiedzi padały na zadane pytanie - dlaczego leśnicy zwabiają do lasu ptaki? Najczęściej dzieci wyjaśniają to w sposób następujący: bo lubią śpiew ptaków, bo chcą pomóc ptakom, bo kochają przyrodę. To wszystko jest oczywiście prawdą, ale są jeszcze inne powody. I tego dowiadują się podczas spotkania ze mną.

Dzieci pracowały w 6 zespołach. Przed przystąpieniem do pracy, każdy zespół zapoznał się z opisem gatunku, dla którego budował budkę lęgową. Członkowie grupy 1. odnaleźli w atlasie zdjęcie i opis krętogłowa, grupy 2. – kowalika, grupy 3. – sikory, grupy 4. – szpaka, grupy 5. – jerzyka, grupy 6. – pustułki. Następnie dzieci otrzymały wycięte z drewna elementy składowe oraz schemat, gwoździe i młotki. Poszczególne zespoły pracowały z dużym zaangażowaniem. Pilnowały, aby w budkach nie było szpar, a w konsekwencji później przeciągów.

Zbudowane budki lęgowe dzieci zabrały ze sobą, aby powiesić w parku otaczającym szkołę. W związku z tym będą mogły obserwować, czy zostały zasiedlone. Wytłumaczyłam im że budki należy powiesić na wysokości około 4 metrów, przy czym otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód. Dzieci zdziwiły się, że lokatorami budek mogą zostać nie tylko ptaki, lecz także np. wiewiórki, kuny i … pszczoły.

Przed odjazdem pouczyłam dzieci, że jesienią należy usunąć ze skrzynek gniazda, materiał naniesiony przez ptaki i inne pozostałości po lęgach. Bezwzględnie należy również naprawić skrzynki uszkodzone.

Hanna Będkowska