Jak obliczyć wiek drzewa?

Syn mojej znajomej otrzymał w szkole zadanie: - Oblicz wiek drzewa, znając obwód pnia na wysokości jednego metra. No i znajoma zwróciła się do mnie: - Znasz jakiś wzór?
29.09.2018

Syn mojej znajomej otrzymał w szkole zadanie: - Oblicz wiek drzewa, znając obwód pnia na wysokości jednego metra. No i znajoma zwróciła się do mnie: - Znasz jakiś wzór?

Oczywiście, że znam, ale ten wzór to jakieś nieporozumienie!

Wiek drzewa = (obwód pnia : 5) x 2

Dlaczego jest to absurdalne? Oto przykład – podczas wizyty studyjnej w Danii zawieziono mnie na wydmę, gdzie rosły sosny w wieku 80 lat i sięgały mi do ramion. A więc na wysokości 1 metra ich obwód wynosił około 10 cm. Załóżmy że jest to 10 cm:

Wiek drzewa = (10 cm : 5) x 2 = 4 lata

4 lata, a nie 80!!! Jaka rozbieżność!!!

Osobniki tego samego gatunku, w tym samym wieku, osiągają różne parametry. 
Wpływ na to ma głównie ich kondycja zdrowotna, siedlisko oraz otoczenie.

 

Wyposażyłam chłopca w wyrzynek, wytłumaczyłam jak obliczyć wiek i poprosiłam, aby opowiedział o tym na lekcji. Teraz czekam na relację.

Policzenie wieku ściętego drzewa na podstawie słojów nie zawsze jest łatwe, ponieważ powierzchnia cięcia bywa nierówna i poszarpana. Dlatego warto pokazywać uczniom wyrzynki z powierzchnią wygładzoną lub umożliwić uczniom wygładzenie, wyposażając ich w papier ścierny. Dla uczniów jest to bardzo atrakcyjne działanie, a wyłanianie się słojów dostarcza wielu emocji. Na takich zajęciach można im wytłumaczyć, że u drzew rosnących w Polsce (strefa klimatu umiarkowanego) występują słoje przyrostów rocznych – koncentryczne kręgi widoczne na przekroju poprzecznym. Wynikają z cyklicznego występowania sezonu wegetacyjnego i czasu spoczynku. Obraz pierścieni to efekt różnic w wielkości komórek i grubości ścian komórkowych. Wiosną, gdy wody jest pod dostatkiem, powstaje drewno wczesne – tutaj komórki przewodzące mają większą średnicę, włókien jest niewiele. Późnym latem, gdy wody jest mniej, tworzy się drewno późne – zawiera ono więcej włókien, a komórki przewodzące charakteryzują się mniejszą średnicą.

Reasumując:

Przyrost roczny = pierścień jasny + pierścień ciemny

Hanka

edukator@erys.pl