ECHA LEŚNE Nr 1

Tym razem nie miałam kłopotu z wyborem artykułu do opisania. W najnowszym numerze ECH LEŚNYCH znajduje się artykuł „Remizy, ale nie strażackie”, którego treść koresponduje z wpisem na blogu edukatora z 16 kwietnia „Szkolny ogród”.
22.04.2018

Tym razem nie miałam kłopotu z wyborem artykułu do opisania. W najnowszym numerze ECH LEŚNYCH znajduje się artykuł „Remizy, ale nie strażackie”, którego treść koresponduje z wpisem na blogu edukatora z 16 kwietnia „Szkolny ogród”.

Autor artykułu P. Jarosław Szałata (prowadził bloga leśniczego) opisuje działania leśników – tworzenie remiz i ognisk biocenotycznych, które wpływają na zwiększenie różnorodności biologicznej lasu.

„… Od lat leśnikom zależy na utrzymaniu biologicznej równowagi, dzięki której nie będzie dochodziło do utraty jakiegokolwiek gatunku i do nienaturalnego wzrostu liczebności jednych organizmów kosztem innych. …”

Służy temu kompleksowo-ogniskowa metoda ochrony lasu, której autorem jest światowej sławy leśnik – Witold Kohler.

„… zakłada podnoszenie zdrowotności i ochronę lasu poprzez wzbogacanie ubogich leśnych biocenoz o możliwie liczne elementy przyrody, pozytywnie oddziałujące na zagrożony drzewostan. …”

Remizy zajmują niewielkie powierzchnie – zwykle ok. 0,10 ha. Rosną tu krzewy i drzewa owocodajne (np. bzy, derenie, dzikie grusze), zapewniające ptakom pokarm. Natomiast kolczaste krzewy to doskonałe miejsce do gniazdowania i chronienia się. W remizach leśnicy wieszają budki lęgowe, schrony dla nietoperzy, jeżeli jest taka potrzeba budują sztuczne pojniki. W pobliżu zostawiane są martwe drzewa, stosy kamieni i gałęzi.

W opisanym 16 kwietnia szkolnym rezerwacie przyrody znajduje się martwe drzewo, leży stos gałęzi i kamieni, wisi budka lęgowa (zasiedlana przez bogatkę), gniazdo założyła sójka … Tutaj uczniowie znoszą żaby, owady, ślimaki … chroniąc przed rozdeptaniem przez biegające po ogrodzie dzieci. Brakuje, niestety, schronu dla nietoperzy. I to jest cel do osiągnięcia jeszcze przed wakacjami.

KWARTALNIK ECHA LEŚNE dostępny jest bezpłatnie w siedzibach wszystkich nadleśnictw Lasów Państwowych, w ośrodkach edukacyjnych, szkoleniowych i wypoczynkowych LP, w siedzibach parków narodowych, oddziałach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz schroniskach młodzieżowych. Dostępny jest także bezpłatnie na smartfonie i tablecie.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/echa-lesne/

Hanka

edukator@erys.pl