Dzień bez Samochodu

Podsłyszana w metrze rozmowa dwóch nastolatek (11-12 lat):
22.09.2017

Podsłyszana w metrze rozmowa dwóch nastolatek (11-12 lat):

- Co to za akcja z tym bezpłatnym transportem?

- Nooo, jeździmy bez kasowania biletów.

- Ale dlaczego?

- Nooo, bo to dzień bezpłatnego transportu.

- Ale z jakiego powodu?

- Yyyy ???

Mam nadzieję, że ta dociekliwa dziewczynka znajdzie wyjaśnienie. Mam także nadzieję, że jej ciekawość udzieli się koleżance.

Dla mnie miłym zaskoczeniem była informacja, którą zamieszczono w metrze.

13538.jpg

Miałam tego dnia w planie sporo przejazdów metrem; zaoszczędziłam bilet dobowy. Jednak w tej akcji nie o to chodzi! Ma ona wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin samochodowych. Dzień bez samochodu, obchodzony 22 września, kończy obchodzony od 18 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Dzień bez Samochodu jest wspaniałą okazją, aby wyjaśnić uczniom, jak niekorzystny wpływ na klimat ma spalanie benzyny, czego efektem jest uwalnianie do atmosfery ogromnej ilości dwutlenku węgla. I to właśnie dwutlenek węgla oraz inne gazy cieplarniane są przyczyną zmian klimatycznych w skali globalnej. Jesteśmy świadkami wzrostu średniej temperatury powietrza na Ziemi, topnienia lodowców, podnoszenia się poziomu mórz, częstego występowania gwałtownych zjawisk pogodowych.

A jaki to ma związek z lasami? Bardzo duży! Lasy są niezwykle ważnym czynnikiem kształtującym obieg węgla w przyrodzie. Dwutlenek węgla pobierany z atmosfery przez rośliny to w rzeczywistości wiązanie węgla.

Fotosynteza jest procesem biologicznym polegającym na pochłanianiu energii światła słonecznego i przekształcaniu jej w energię chemiczną związków organicznych syntetyzowanych gównie z dwutlenku węgla i wody.

Węgiel gromadzony jest w aparacie asymilacyjnym (7%), pniu (19%), pniakach i korzeniach (7%), martwym drewnie (5%), ściółce (11%), materii organicznej w glebie (46%), podszycie (5%).

Hanka

edukator@erys.pl