Bobry nie jedzą ryb!

Mała dziewczynka złożyła mi propozycję: A może kupisz mi słodziaka? Kupiłam – to był bóbr, ponieważ tylko jego brakowało jej do kolekcji.
20.10.2018

Mała dziewczynka złożyła mi propozycję: A może kupisz mi słodziaka? Kupiłam – to był bóbr, ponieważ tylko jego brakowało jej do kolekcji.

13828.jpg

Później bawiłyśmy się całym gangiem słodziaków, a na koniec obejrzłyśmy o nich filmy, wysłuchałyśmy bajek i piosenek na youtube. 


13829.jpg

W pewnym momencie usłyszałam:

"... Bobry są bardzo pracowite. Potrafią budować ogromne tamy, przez które woda nie może przepływać swobodnie. Tak powstają wielkie, sztuczne stawy, w których bobry mogą swobodnie łowić ryby ..."

Nie mogłam uwierzyć w to co słyszę! Zaczęłam Małej tłumaczyć, że bobry nie jedzą ryb, ale ona uparcie twierdziła, że jej Borys je!

Odpuściłam i wyobraziłam sobie grupy dzieci wykłócających się z leśnikami-edukatorami podczas zajęć w okolicach bobrowych tam.

13830.jpg

A JAK TO JEST Z BOBRAMI?

To, że bobry polują na ryby jest starym przekonaniem. Bobry są roślinożerne! Lista zjadanych roślin jest długa i składa się z ponad 200 gatunków roślin zielnych i 100 drzewiastych. Jednak w praktyce ta różnorodność jest mniejsza, ponieważ bobry żerują w zwykle w około 20–metrowym pasie brzegowym. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni żywią się głównie roślinnością zielną. Od października, kiedy jej zaczyna brakować, zaczynają wybierać krzewy i drzewa liściaste. Ich fragmenty są także magazynowane na zimę.

W jakim celu bobry ścinają drzewa?

Bobry ścinają drzewa aby uzyskać dostęp do delikatnych gałęzi, które mają cienką korę i wysoką wartość energetyczną. Równocześnie zdobywają gałęzie, które są materiałem do wznoszenia budowli.

NORY, ŻEREMIA , TAMY

Bobry należą do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom potrafią ściąć nawet bardzo grube drzewa.

- Ale po co to robią?

Bobry chcą doprowadzić ciek wodny do takiego stanu, w którym zapewniony zostanie stały, podwyższony poziom wody, dzięki czemu wejścia do nor i żeremi będą ukryte pod wodą i staną się niewidoczne dla intruzów, a magazynowany żer zimowy pozostanie zatopiony.

NORY

Bobry drążą nory w stromych brzegach cieków wodnych lub dołów potorfowych. Istotnym warunkiem do ich tworzenia są małe wahania poziomu lustra wody. Wejścia są zwykle sytuowane pod powierzchnią wody, na głębokości, która zapewnia, że w porze zimowej nie zamarznie.

ŻEREMIA

Do ich wnętrza bobry dostają się umieszczonymi pod wodą wejściami. Na zewnątrz, nad wodę, mniej lub bardziej wystają dachy żeremi, przez które do wnętrza dociera powietrze. Zwykle zimą poziom wody jest najniższy i wtedy bobrowe domki są najbardziej widoczne. W lecie bobry mają większe możliwości regulowania poziomu wody i żeremia są mniej widoczne.

TAMY

Gotowa tama zachowuje szczelność, a spiętrzona woda może przelewać się tylko wierzchem. Przy brzegu bobry budują małe kanały, przez które może być odprowadzany nadmiar wody. Tamy są bardzo trwałe; wytrzymują napór wody i lodu. W wyniku ich budowy powstają stawy o powierzchni do kilkudziesięciu hektarów.

Tama spowalnia nurt, podnosi poziom wody i poszerza zalany teren. Wodą mogą bobry bezpiecznie dotrzeć do nowych drzew i ścinać je bezpośrednio do wody, tym samym ułatwiając sobie transport gałęzi na tamy i w pobliże żeremi. Ścięte drzewa zanurzone w wodzie dłużej zachowują świeżość.

Hanka

edukator@erys.pl