Zanim wyruszysz do lasu wpadnij do banku BDoL
Wszyscy z ogromną niecierpliwością wyczekujemy barwnej wiosny i mamy ogromną ochotę na wypad do lasu pachnącego wszelkimi aromatami Kwietnej Pani. Jak na razie musimy obejść się smakiem, bo wciąż jest biało, a nie soczyście zielono. Moje bogatki i mazurki zrobiły sobie przerwę w krzątaninie wokół budek. Szpaki siedzą osowiałe rządkiem na drutach telefonicznych. Żurawie smętnie dłubią w zaśnieżonym kukurydzisku:
Wróciłem właśnie z lasu, gdzie pomimo pozornie wolnej soboty prace trwają w najlepsze. Jedna ekipa kończy trzebież wykonywaną z użyciem harwestera, inna kończy ostatnie ogrodzenie uprawy, a jeszcze inna porządkuje obiekty turystyczne i edukacyjne. Po lesie chodzi się i jeździ fatalnie, bo gruba warstwa mokrego ale też przemrożonego śniegu bardzo przeszkadza. Na łukach dróg i górkach auto niesie, że hoho, stąd należy w praktyce stosować rady sympatycznego Krzysztofa Hołowczyca, aby nie klepać blach. Na polach też biało, co niezbyt podoba się gęgawom:
Do leśniczówki zajrzały dziś gile i jak kolorowe jabłuszka obsiadły brzoskwinie:
Pożywiały się chwilę pączkami brzoskwiń i poleciały dalej szukać wiosny, której wciąż nie widać za jeziorem. Wszystko jednak wskazuje na to, że niebawem sytuacja ulegnie zmianie i do lasu wybierzemy się na wiosenną wyprawę wcześniej niż na majówkę. Warto wykorzystać ten czas na to, aby wskoczyć na chwilę do banku. Nie, niekoniecznie po to, aby zaopatrzyć się w gotówkę lub zaciągnąć kredyt. No i nie trzeba nawet nigdzie iść. Wystarczy tylko klikać myszką! Zapraszam Was do Banku Danych o Lasach. To portal internetowy, który znajdziecie tu: http://www.bdl.info.pl
Wielu z Was narzekało na brak dostępu do map i kłopot z uzyskaniem informacji o lasach. Zauważcie też, że lasy pokrywają blisko 30% naszego kraju i 80% z nich stanowią Lasy Państwowe. Pozostaje jeszcze jednak 20% lasów prywatnych, komunalnych i innych własności. Skąd ma jednak wiedzieć przyrodnik, turysta, spacerowicz w jakim znajduje się lesie, bo dla niego las jest lasem, bez względu na formę własności. Chciałby także go bliżej poznać i korzystać z jego uroków. Choć często do lasu prywatnego trudno wejść bo bywa ogrodzony lub obwarowany tablicami zakazu:
Lasy Państwowe już w 1967 roku rozpoczęły prace nad bankiem danych o lasach. Lesnicy pracowali nad tym wiele lat, wprowadzając m.in. SILP- system informatyczny LP. Wydali mnóstwo książek, publikacji, zestawień, folderów, map. Leśnicy bardzo starają się, aby każdy mógł jak najlepiej poznać lasy i ich bogactwo.
Warto jednak pamiętać, że ustawa o lasach z 1991 roku i inne akty prawne odnoszą się do wszystkich lasów, bez względu na ich formę własności. W lasach niepaństwowych także tkwi ogromny potencjał, którego nie znamy bliżej, bo brak zupełnie danych o tych zasobach. Obecny rozwój techniki i nowoczesnych technologii znakomicie ułatwia prace nad tworzeniem szczególnego banku wiedzy o lasach. Jest ona potrzebna nie tylko leśnikom, ale wszystkim korzystającym z lasu. Zajrzy tu leśnik, przyrodnik i turysta, ale także przedsiębiorca, inwestor, planista i urzędnik gminny.
Na stronie głównej portalu przeczytacie: „Głównym celem budowanego Banku Danych o Lasach jest dostarczanie informacji dotyczących stanu lasu, zmian stanu lasu i gospodarki leśnej w lasach wszystkich form własności w powiązaniu z ochroną przyrody i stanem środowiska przyrodniczego, na potrzeby różnych szczebli organizacji i zarządzania w leśnictwie, ochrony środowiska, nauki oraz na potrzeby statystyki publicznej i międzynarodowej, a także planowania przestrzennego i społeczeństwa".
Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej zrealizowało usługę zamówioną przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych pod nazwą: Wdrożenie koncepcji budowy i funkcjonowania banku danych o zasobach leśnych i stanie lasów wszystkich form własności – I etap prac (pilotaż). Oczywiście należy pamiętać, że portal jest w fazie rozwoju ale już teraz warto go poznać i korzystać z jego dobrodziejstw.
Każdemu z Was przyda się dokładna mapka ulubionego lasu z naniesionymi drogami, liniami podziału przestrzennego i opisem:
Lasy Państwowe udostępniły portal w marcu. Przypomina on nieco geoportal (www.geoportal.gov.pl) ale jest znacznie bogatszy, bo zawiera informację o obszarach, obiektach chronionych, zabytkach oraz zestawienia, publikacje itd. No i naprawdę dokładne mapy lasów!
Zachęcam Was do jego poznania i korzystania przed wyprawą do lasu.Poznacie przy pomocy tego banku dobrze las, rozkład dróg, wód, miejscowości i wyszukacie atrakcyjne miejsca. Można ściągnąć sobie potrzebne dane na tablet czy telefon komórkowy i wyruszyć tak uzbrojonym na leśny wypad. Proponuję Wam jednak, aby przed pójściem do lasu wskoczyć do banku po wiedzę o lesie, „zapisać” ją w głowie, uzupełnić także w inny sposób, poprzez lekturę folderów, przewodników i wydrukować sobie mapkę wyprawy.
W lesie zamiast stukać w tablet czy telefon, rozglądać się za stukającym dzięciołem, płochliwą łanią, chłonąć wszystkimi zmysłami piękno Natury, wpatrywać w prawdziwie kaczeńcowe kaczeńce, fiołkowe fiołki i poziomkowe poziomki. Z lasem, przyrodą, naturą trzeba kontaktować się naturalnie, a nie wirtualnie. Żal tracić każdego ułamka czasu, który dane nam jest spędzić w kontakcie z przyrodą. Wrażenia i emocje są bezcenne. Nawet najpiękniejsza fotografia, filmik czy rycina nie odda piękna przeżytej chwili, którą udało się nam spędzić w lesie… Warto się dobrze przygotować na takie spotkanie, także przy pomocy Banku Danych o Lasach.
Życzę Wam samych pięknych chwil w wiosennym lesie. Pewnie już niebawem!
Leśniczy Jarek – lesniczy@erys.pl