Święto leśnika

"Las na zawsze pozostanie domem Twoim, aż po grób Choćbyś bracie bardzo nie chciał Duszę oddasz tylko mu..."
04.06.2012

"Las na zawsze pozostanie domem Twoim, aż po grób Choćbyś bracie bardzo nie chciał Duszę oddasz tylko mu..."

To fragment piosenki „Niech się żeni kto bogaty”, która jest specyficznym hymnem leśników, śpiewanym, niestety, już coraz rzadziej na spotkaniach leśników przy gitarze i ognisku.

Wbrew pozorom leśnicy to naród strasznie zapracowany i rzadko jest okazja aby świętować. A tymczasem w czerwcu, wprawdzie niektóre tylko kalendarze posiadają taki oto nieśmiały wpis:

 2 czerwiec- Dzień Leśnika; Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego

Czy słyszeliście kiedyś o takim święcie? O Dniu Leśnika nie mówi się w „Wiadomościach”, nie nagłaśnia się tego faktu w mediach. W zasadzie to nie wiadomo kiedy ten dzień tak naprawdę jest?

 Jak się wpisze tę frazę w przeglądarkę internetową i zapyta najsłynniejszego wujka, czyli „Wujka Gugla”, to wyniki wyszukiwania są jakieś takie marne... Leśnicy to cicha i skromna grupa zawodowa, ale na pewno z charakterem. To oczywiste, że trzeba mieć mocny charakter i wielkie umiejętności, żeby właściwie rozumieć i prawidłowo zarządzać takim organizmem jakim są nasze polskie lasy... Piszę to bez fałszywej skromności i zarozumiałości.

 Jest nas, leśników w zasadzie niewielu, mimo zielonego ogromu lasu, który nas otacza. Przeciez jedna trzecia naszego kraju to lasy! W Lasach Państwowych mamy ponad 400 nadleśnictw i ponad 5000 leśnictw. Na liście największych pracodawców w kraju nr 1 to Poczta Polska, ale LP są zwykle ok. 10 miejsca, zatrudniając około 24 tysiące pracowników. Leśnicy to także ludzie zatrudnieni poza firmą Lasy Państwowe: pracownicy parków narodowych, szkół leśnych, starostw itd. Wszyscy wspólnie nazywani są Bracią Leśną i chyba zasługują na to, żeby raz w roku, w jeden dokładnie określony dzień było Święto Leśnika.

Wiem, wiem, że wielu ludzi naśmiewa się z polskiej „dniomani”, ale ci sami ludzie swoje święta obchodzą z radością… Leśnicy to brać, którą wszędzie widać pośród ludzi i mimo wrodzonej skromności, na ogół wpadają ludziom w oko, szczególnie młodsze roczniki pięknym kobietom, bo zielony mundur przyciąga spojrzenia...

a1451.jpg

Choć częściej i łatwiej spotkać leśnika w ubłoconym samochodzie i mundurze terenowym, gdy zmaga się z meszkami, kurzem, upałem lub błotem czy śniegiem :

a1452.jpg

 Nie wiem jednak dlaczego w kalendarzach znajdziemy to leśne święto cichaczem poprzyklejane gdzie tylko się da: są Dni Lasu i Zadrzewień, Dzień Leśnika i Drzewiarza, Dzień Środowiska Naturalnego, Święto Myśliwych itd. W każdym kalendarzu inaczej. W marcu, kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu… Tak realnie to w takie np. Dni Lasu, czy aktualnie trwające "Dni Otwarte" w lasach leśnicy zawsze pracują i służą społeczności, a nie świętują. Kiedy mamy Święto Leśnika?

Leśnicy od zawsze angażowali się w sprawy społeczne, bo mając ukształtowany silny charakter i osobowość chętnie włączali się aktywnie w wiele dziedzin życia. Widać ich przy różnych uroczystościach i wtedy zwykle sadzą drzewa, bo to najtrwalsze pomniki. To pracownicy Nadleśnictwa Trzciel przy posadzonym Dębie Papieskim:

a1453.jpg

 Są gorącymi patriotami, stąd też mieli znaczący udział w martyrologii narodu polskiego w okresie wojen. Świadczą o tym karty historii i tak jest do dzisiaj, że „ludzie lasu” są autorytetem w swoich środowiskach, imponując szeroką wiedzą, a także właściwą im cierpliwością i siłą charakteru. Może to głupio tak upominać się i „po sroczemu chwalić swój ogon”, ale wypadałoby chociaż raz w roku pamiętać o leśnikach i ich skromnym święcie.

 Na efekty naszej pracy trzeba czekać najczęściej setki lat. może wtedy ktoś wspomni leśników... Ale cóż, wtedy nas, referentów, specjalistów,pod-,nad- i „zwykłych” leśniczych już nie będzie…

Powiedzcie sami, czy wiecie kiedy jest święto leśników?

 Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl