Święto Drzewa

Drzewa mają dziś święto. Drzewa, które żyją obok nas, dla nas i z nami... Drzewa, które wydaje się, że są wszędzie… Czy zastanawiamy się kiedykolwiek skąd się wzięły, po co są , czy czują?
10.10.2011

Drzewa mają dziś święto. Drzewa, które żyją obok nas, dla nas i z nami... Drzewa, które wydaje się, że są wszędzie… Czy zastanawiamy się kiedykolwiek skąd się wzięły, po co są , czy czują?

Indianie północno amerykańscy wierzą, że drzewa podtrzymują niebo. Trzeba o nie dbać, bo zagłada drzew oznacza zagładę całej ziemi. Gdy drzewa przestaną podtrzymywać niebo, to ono runie i zniszczy naszą ziemię. A my? Czy poświęcamy im choć chwilę w naszym zabieganym dniu? Czy dopuszczamy do siebie myśl, że drzew wokół nas mogłoby nie być? Drzewa tworzą las, z którego od wieków korzystamy, gdzie najchętniej wypoczywamy, tworzą sad, gdzie czasem pijemy kawę lub spotykamy się przy grillu. Drzewa upiększają nam widok z okna, zacieniają nam parking, gdzie stoi nasze kochane autko. Drzewa służą nam także jako słupy ogłoszeniowe ( widać to szczególnie w czasie kampanii wyborczej). Drzewa jakże często przydają się naszemu psu...

 Uwielbiamy się do nich tulić:

a801.jpg

 

Bo przecież drzewa wspierają nas dobrą energią. Obdarzają nas nią zupełnie bezinteresownie. Ptaki wiją na nich gniazda, chowają się w nich owady i zwierzęta. Grzyby, które tak lubimy zbierać i dorzucać do ulubionych potraw nie wyobrażają sobie życia bez drzew:

a805.jpg

Korzysta z nich jemioła, huba i bluszcz (tak to jednak, pomimo zapewne innych skojarzeń bluszcz tak się tuli do drzewa!):

a802.jpg

 

Ale jakie są to drzewa, kto je posadził, czemu schną im liście i konary i po co one tak właściwie są – nad tym już raczej nie myślimy! Może pomyślmy o drzewach choć raz w roku- 10 października, bo wtedy jest Światowy Dzień Drzewa.

Dzień Drzewa wymyślił Amerykanin Juliusz Morton w 1872 roku. Tak więc już w XIX wieku właśnie J. Morton stwierdził, że: „inne święta służą jedynie przypomnieniu, Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Bo to oczywiste, że drzewa to nasza przyszłość i żywe pomniki świadczące o ludziach, którzy je posadzili. Jego pomysł spotkał się szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku w USA posadzono ponad milion drzew. W 1951 roku święto „Dzień Drzewa” zawitało w Europie. FAO - Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa. Akcja sadzenia drzew jest organizowana przez Klub Gaja od 2003 roku. Od początku jej partnerem są Lasy Państwowe.

Ma ona na celu zwrócić uwagę na wzajemną zależność pomiędzy człowiekiem a ekosytemem naszej planety. Może po prostu to okazja, aby z uczuciem popatrzeć na niby-pospolite, zwyczajne drzewo jak na bliskiego przyjaciela? Rok 2011 obchodzony jest jako Międzynarodowy Rok Lasu. To szczególna okazja, aby troszczyć się o drzewa. Wszyscy powinniśmy je kochać i szanować . Nie tylko od święta. Dbajmy o takie, które są pomnikami przyrody i mają ponad 7 metrów obwodu:

a803.jpg

 

 Troszczmy się także o te najmniejsze, wspierając leśników w ich pracy:

a804.jpg

 

 Razem można więcej...  Dlatego razem szanujmy nasze drzewa.

 

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl