Przepis na pędraki

Wiele osób pyta mnie o poradę w sprawie rozwiązania problemu pędraków w przydomowych ogródkach i na trawnikach. Jakieś problemy techniczne powodują, że nie widać komentarzy stąd odpowiadam wszystkim zainteresowanym tutaj:
10.07.2011

Wiele osób pyta mnie o poradę w sprawie rozwiązania problemu pędraków w przydomowych ogródkach i na trawnikach. Jakieś problemy techniczne powodują, że nie widać komentarzy stąd odpowiadam wszystkim zainteresowanym tutaj:

W tej chwili już po rójce chrabąszcza oraz guniakai trudno coś poradzić. Dopytujecie się o najskuteczniejsze środki chemiczne. To ostateczność!  Środki chemiczne na pędraki to 1 kl toksyczności i mogą wyrządzić więcej szkody jak pożytku,szczególnie stosowane w warunkach przydomowego ogrodu.  Nie gwarantują najwyższej skuteczności. Skutki uboczne są jednak przewidywalne- zabicie wielu innych, często pożytecznych stworzeń i zatrucie tego co Was otacza codziennie. Czy warto?

Zwalczać imago można obecnie Mospilanem, o czym pisałem, ale to także nie jest prosta sprawa, bo zwykle chrząszcze przylatują do naszego ogródka z drzewa sąsiada, nie zawsze zainteresowanego jego opryskaniem.
Najlepiej mechanicznie zwalczać imago- owady doskonałe w czasie rójki- otrząsać z drzew, zbierać z liści i niszczyć. Nie dopuścić do zniesienia jaj przez samice- czy chrabąszcza, czy guniaka.

Trawnik, czy małą działkę najlepiej zabezpieczyć przed zniesieniem jaj siatką plastikową o oczkach mniejszych niż guniaki. To chyba najlepszy sposób, lepszy od środków chemicznych, szczególnie w małych ogródkach i trawnikach. Siatka nie pozwala nalatywać samicom i znosić jaja, a te, które są pod nią gdy wyjdą z ziemi nie polecą w korony drzew na żer uzupełniający i raczej nie zniosą jaj, z których wylęgnie się kilkadziesiąt pędraków. 

Inne sposoby: Przed spodziewaną rójką lepiej nie kosić trawy, zostawić ją gęstą i wysoką to zniechęca samice do znoszenia jaj. Jeżeli to możliwe- pozostawić glebę w czarnym ugorze przed rójką- zabezpiecza to przed chrabąszczem kasztanowcem i guniakiem. Niestety chrabąszcz majowy chętnie składa jaja w spulchnioną i świeżo uprawioną glebę. Pędraki nie żerują na korzeniach gryki i łubinu. Pozostawienie działki w czarnym ugorze, a potem obsianie jej gryką lub łubinem oczyszcza ja zupełnie z pędraków. Naturalnie w tym czasie nie mamy trawnika ani ulubionego ogródka a "poligon" do zwalczania pędraków...

 Gdy pędraki są już w glebie- pozostaje tylko orka, bronowanie, talerzowanie i niszczenie pędraków mechaniczne, pomogą w tym także ptaki, szczególnie szpaki, a zatem warto powiesić wokół kilka skrzynek lęgowych. No ale przy orce i talerzowaniu trzeba także od nowa założyć trawnik lub posiać ogródek...
W żadnym wypadku nie jest to sprawa łatwa. Pędraki chrabąszcza i guniaka to trudny przeciwnik. W ogródku, a co dopiero na tysiącach hektarów lasu...

pozdrawiam: Darz Bór!

 

Leśniczy Jarek - lesniczy@erys.pl