Ponownie ruszyła Akademia Leśniczego

Leśniczowie całe swoje życie muszą się uczyć i doskonalić różnorodne umiejętności.Dlatego często można zobaczyć taki widok
24.04.2012

Leśniczowie całe swoje życie muszą się uczyć i doskonalić różnorodne umiejętności.Dlatego często można zobaczyć taki widok

a1345.jpg

Rozwój cywilizacji niesie ze sobą nowe wyzwania – komputery, GPS, mapy numeryczne, nowe media. Bruliony odbiórki drewna i tradycyjne notatniki ustępują miejsca tabletom i palmtopom:

a1341.jpg

 Coraz większe zainteresowanie sprawami lasu wymaga doskonalenia umiejętności z różnych dziedzin komunikacji społecznej, wiedzy z pogranicza public relations i szeroko pojętego marketingu. Nie każdy leśniczy jest taki dobry jak Staszek z Sulęcina, czy Michał z Międzylesia:

a1343.jpg

 Jestem żywym, choć dla Was, odwiedzających tego bloga, może bardziej wirtualnym przykładem leśniczego zmagającego się z nowymi i nietypowymi dla niego dziedzinami. Do tej pory nie zajmowałem się nowymi mediami i nie spędzałem tyle czasu przed komputerem. Dałem się jednak "wciągnąć" i nie żałuję tej decyzji. Przez pewien czas, który przyniósł ponad 130 moich wpisów na tym blogu starałem się Wam stworzyć prawdziwy, daleki od utartego stereotypu wizerunek współczesnego leśnika. No i bez obaw, nie uważam, że to się w pełni udało, toteż nie zamierzam przestać opowiadać o tym co w lesie i u leśniczego piszczy…

W tym roku w całym kraju wdrażany jest projekt „komputerowe biurko leśniczego” i zapowiada się wiele innych zmian w pracy leśniczego. Stąd pomimo wielu obowiązków i cudownej wiosny, która ciągnie swym urokiem leśniczego do lasu trzeba się uczyć. Już po raz drugi rozpoczęła działalność Akademia Leśniczego. Opowiadałem Wam wcześniej o tym przedsięwzięciu.

 Wykłady inaugurujące drugi cykl szkoleń rozpoczęły się 14 lutego w Orzechowie Morskim. Szkoliła się tam najliczniejsza, aż 47 osobowa grupa leśniczych z północnej Polski. Kolejna grupa spotkała się w dniach 20-22 lutego w Janowie Lubelskim.  Właśnie zakończyła się kolejna edycja, także w lubuskim, urokliwym Łagowie, gdzie w ubiegłym roku sam zdobywałem prestiżowy tytuł absolwenta Akademii Leśniczego:

a1342.jpg

 Mile wspominam ten czas nie tylko z powodu pokładów wiedzy, którą leśniczowie zgłębiali podczas wielu godzin wykładów, ale także z powodu nowych znajomości, które tam zawarłem z fajnymi leśnikami z różnych regionów kraju. Utrzymujemy nadal te kontakty i wspominamy mile akademickie czasy. Leśniczowie z innych części naszego kraju będą mieli zajęcia także w Malinówce k. Ełku, Nagórzycach k. Tomaszowa Maz. oraz Ustroniu Jaszowcu. Wykładowcy będą ich szkolić według programu ułożonego przez specjalistów z ORWLP Bedoń. Akademia ma już 126 absolwentów, którzy w minionym roku zgłębiali wiedzę bardzo przydatną leśniczym w ich codziennej pracy. Dobry odbiór Akademii w środowisku leśników przyczynił się do kontynuacji i rozwoju tego projektu.

 W tym roku na zlecenie Dyrekcji Generalnej LP przygotowano cykl szkoleń dla 211 leśniczych ( pośród nich jest 6 kobiet) z całego kraju. Dla każdej z 6 grup zaplanowano 6 trzydniowych zjazdów, co łącznie gwarantuje 144 godziny wykładowe. Po ubiegłorocznych doświadczeniach skorygowano nieco program akademicki i jeszcze bardziej postawiono na praktyczna wiedzę o leśnictwie. Dlatego sięgnięto po wykładowców, którzy mają doświadczenie zawodowe z pracy terenowej w leśnictwie, także na stanowisku leśniczego. Tematyka zajęć oprócz zagadnień z hodowli, ochrony, użytkowania lasu, bhp oraz techniki zawiera zwykle nowe dla leśniczych tematy. Są to warsztaty poświęcone zarządzaniu sobą w czasie, autoprezentacji, marketingowi i komunikacji społecznej.

W ostatnim czasie zmieniło się wiele fundamentalnych dla leśnictwa instrukcji i przepisów, a zatem szkolenie będzie z pewnością pożyteczne dla leśniczych i naszych lasów. Ważna jest także integracja tej grupy, bo leśniczowie pracują w rozproszeniu, często samotnie borykając się z różnymi dylematami. Pomimo popularności nowych mediów, bogactwa form komunikacji i rozwoju portali społecznościowych nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy w miłym towarzystwie.Tak jak opisy i nawet najpiękniejsze fotografie na tym blogu nie zastąpią kontaktu z autentyczną przyrodą i żywym leśniczym. Jednak przecież nie każdy tak jak ja, może codziennie bywać w lesie, a blog lesniczego odwiedzać można bez ograniczeń. Można też pytać, komentować i rozmawiać, do czego nieustannie zachęcam zawsze podając adres do korespondencji: 

Leśniczy Jarek - lesniczy@erys.pl