O symbolach w Dzień Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu. Stało się to po 123 latach braku Polski na mapie, spowodowanego dokonaniem rozbioru naszej Ojczyzny przez Austrię, Prusy i Rosję. Wielu historyków spiera się, jaka data byłaby lepsza do obchodów Dnia Niepodległości, typując różne dni roku. W moim odczuciu dzisiejszy dzień to dobry wybór.
11.11.2012

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu. Stało się to po 123 latach braku Polski na mapie, spowodowanego dokonaniem rozbioru naszej Ojczyzny przez Austrię, Prusy i Rosję. Wielu historyków spiera się, jaka data byłaby lepsza do obchodów Dnia Niepodległości, typując różne dni roku. W moim odczuciu dzisiejszy dzień to dobry wybór.

11 listopada 1918 nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Tego dnia rozbrojono nocą niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie, a fotel nadburmistrza Poznania zajął Polak, Jarogniew Drwęski. To święto to pewnego rodzaju symbol, dla każdego inny, bo różne symbole utożsamiają się nam z odzyskaniem niepodległości. Dla jednych był to Piłsudski, legiony, Paderewski, a dla innych powstanie wielkopolskie. Mieszkam na pograniczu Ziemi Lubuskiej i tutaj pamięć o tym powstaniu jest bardzo żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Na szczęście, bo historia to nie tylko rozpamiętywanie tragicznej przeszłości. To także przekazywane ustnie wzorce, tradycja i symbole. Dziś ludzie coraz mniej rozmawiają ze sobą, stąd przekaz tradycji zdaje się rozmywać w sms, mejlach i unijnym szumie. Dlatego też tak ważna jest nasza dbałość o symbole.

Najbardziej oczywistym symbolem polskości dla wszystkich Polaków jest nasza flaga narodowa. Nie dajmy wmówić sobie, że to nowy, amerykańsko-skandynawski zwyczaj. Polacy od wieków szanowali flagę i symbole polskości.  Choć gdy spojrzycie na swoją miejscowość podczas niedzielnego spaceru to nie jest to tak oczywiste. Flagi powiewają na instytucjach państwowych, samorządowych, a na domach Polaków już nie tak często… Na mojej leśniczówce wisi dumna biało-czerwona! Pamiętam zawsze o ważnych datach, bo uważam to za patriotyczny obowiązek każdego Polaka. Flagę narodową wywieszam w towarzystwie flagi z logo Lasów Państwowych, aby podkreślić powszechną wśród leśników troskę o symbole. Narodowe barwy podobno bardziej niż inne symbole przemawiają do młodego pokolenia, integrują. Wystarczy spojrzeć na imprezy sportowe, gdzie wszyscy kibice są biało-czerwoni, łącznie z pięknymi kibickami, które po tym wydarzeniu stają się nawet celebrytkami. Ale w dzień występów Małysza, siatkarzy czy piłkarskiej reprezentacji jest więcej symboli na domach niż dziś.

 Szanujmy wszelkie symbole bo to dowód naszej wrażliwości i istniejących więzi społecznych. Nie wstydźmy się patriotyzmu i cieszmy wolną Polską. Dziś pozornie powszechne jest „narzekactwo”, brak wiary w siebie i ludzi. Trzeba szanować się nawzajem, kreować autorytety i z uzasadnioną dumą mówić: „jestem Polakiem!” Polacy powinni dbać o narodowe tradycje,  szanować się i jednoczyć wokół symboli. Nas, spotykających się na tym blogu połączył leśny wortal, którego symbolem jest ryś Eryś:

5852.jpg

Moje ulubione Tatry symbolizuje skromna szarotka:

5853.jpg

Podziwiam zawsze gorący patriotyzm i szacunek do tradycji, wiary i symboli jaki widać u mieszkańców Podhala. Nie tylko na Rysach, Giewoncie czy w obiektach kultu religijnego ale nawet na poboczu zwykłej, na pozór, drogi spotkacie tam takie symbole pamięci:

5854.jpg

W czasie górskich wędrówek, ale także włóczęg po leśnych ścieżkach całego kraju nawet w miejscach bardzo odległych od ludzkich siedzib spotkacie różne symbole:

5855.jpg

Bardzo często jest to przejaw troski o pamięć historyczną ze strony leśników, którzy dbają o krzyże, kapliczki, dawne mogiły. W ważne dla każdego Polaka i patrioty dni odwiedzają  takie miejsca, zapalają tam znicze i kładą kwiaty. Leśnicy od początków istnienia „zielonej” społeczności są silnie emocjonalnie związani z Ojczyzną i zawsze walczyli o polskość z każdym, kto chciał ją nam odebrać. Demonstrowali to w każdym okresie Rzeczpospolitej, dbając o symbole polskości nawet w taki sposób, a było to przy okazji organizacji Dnia Lasu:

5856.jpg

Las to miejsce, gdzie jest wiele symboli kulturowych i historycznych wydarzeń. Także rośliny, zwierzęta i różne elementy lasu są inspiracją do powstawania takich symboli.

 W Pszczewie i jego okolicach w różnych momentach historii, ale szczególnie w czasach po podpisaniu traktatu wersalskiego istniały silne organizacje bojowników o polskość tych ziem. Wtedy nie można było wieszać polskiej flagi na własnym domu. Warto choćby w imię tego, pamiętać co symbolizował znak rodła i co to była hakata:

5858.jpg

Młodzi ludzie walczący w okresie międzywojennym o polskość tych ziem, do znaku rodła dołożyli lipowy liść jako symbol ciągłego odradzania się:

 5860.jpg

Na pszczewskim rynku stoi kapliczka Świętego Józefa z dzieciątkiem. To także symbol dla tych, którzy znają historię i chcą pamiętać o pamiatkach polskości. Postawił ją tam polski wójt Wojciech Krupski w 1896 roku jako symbol wiary i polskości po tym, jak niemieccy zaborcy w pobliżu postawili popiersie cesarza Wilhelma I. W 1900 obsadzono ją wianuszkiem lip, które trwają tam do dziś, w przeciwieństwie do popiersia ustawionego przez zaborców:

5857.jpg

 Bo poczciwa, polska lipa to symbol trwania, wiary ale też niewinności i domowego ogniska. Dbajmy stale o nasze wszelkie symbole, szczególnie o flagę narodową - tak jak dbamy o swój dom - nie tylko przy święcie. Choć w Święto Niepodległości szczególnie warto pamiętać o symbolach Ojczyzny.

Leśniczy Jarek- lesniczy@erys.pl