Las Bliżej Nas 2015- filmowy tydzień leśniczego

Ubiegły tydzień minął mi jak z bicza trzasł i był bardzo, ale to bardzo pracowity. W dodatku absolutnie nietypowy, nawet jak na tydzień leśniczego, który w swojej profesji ma pakiet kilkunastu zawodów. Właśnie dorzuciłem do tego pakietu aktorstwo.
16.03.2015

Ubiegły tydzień minął mi jak z bicza trzasł i był bardzo, ale to bardzo pracowity. W dodatku absolutnie nietypowy, nawet jak na tydzień leśniczego, który w swojej profesji ma pakiet kilkunastu zawodów. Właśnie dorzuciłem do tego pakietu aktorstwo.

To zupełnie nowe, inne doświadczenie. No, naturalnie bez przesady, myślę tu oczywiście o aktorstwie jak najbardziej amatorskim, bo gwiazdorstwo i czerwony dywan nie jest obiektem moich westchnień... Cały miniony tydzień spędziłem razem z przesympatyczną ekipą filmową. Naturalnie równolegle realizowałem swoje obowiązki służbowe, bo normalne prace w leśnictwie trwały.

Na  terenie Nadleśnictwa Trzciel, głównie w „moim” leśnictwie Pszczew kręciliśmy materiał filmowy na trzy pierwsze odcinki nowej odsłony serialu „Las Bliżej Nas”. Stali czytelnicy tego bloga pamiętają, że w 2013 roku miałem już przygodę z tym cyklem filmów o lesie i leśnikach. Wtedy razem z Piotrem Baronem opowiadaliśmy jak przygotować się do wiosennej wyprawy do lasu.

W tym cyklu „Las Bliżej Nas”  w duecie z Małgorzatą Szumską- podróżniczką i pisarką będę współprowadzącym oraz gospodarzem trzech pierwszych odcinków. Razem z Małgosią zaprosimy widzów TVP1 do bliższego poznania pszczewskich lasów i pracy leśniczego:

11569.jpg

 

Małgosia, podobnie jak pozostali członkowie ekipy filmowej była pod wielkim urokiem leśnych krajobrazów i zadziwiona urokiem pszczewskich jezior. A to przecież lubuskie- najbardziej zalesiony region kraju i tygiel kultur, wachlarz fascynujących obiektów przyrodniczych oraz region pełen ciekawych ludzi.

Nagrania w kancelarii leśniczego, nazywanej czasem Krainą Tajemnic zadziwiły wszystkich mnogością interesantów, krzyżujących się tu spraw i liczbą odbieranych telefonów:

11570.jpg

 

Dlatego dziś leśniczy musi być nie tylko dobrym technikiem, inżynierem, menagerem ale także posiadać szeroką znajomość zasad komunikacji społecznej oraz szybko i trafnie podejmować decyzje. Pierwszy odcinek cyklu „Las Bliżej Nas” będzie poświęcony właśnie leśniczemu jako człowiekowi o wielu profesjach i specjalizacjach.

W terenie okazało się, że mówiłem prawdę i rzeczywiście leśniczy musi być znawcą wielu dziedzin i to nie tylko typowo leśnych. Bo leśniczy to także specjalista od remontów dróg, mostków i przepustów:

11571.jpg

 

Leśniczy świetnie radzi sobie z organizowaniem prac w trakcie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych i  na zrębach, gdzie drzewa zamieniają się w drewno ( będzie o tym w trzecim odcinku). Przekonała się o tym na razie Małgosia, która bliżej poznała drwali i nauczyła odpalać pilarkę:

11572.jpg

 

Zawarła znajomość z drwalem Romkiem, ale także z jego synem- Kubą, który za pomocą dżojstików kieruje „blaszanym drwalem”, czyli harwesterem. Opowiadałem także o tym jak mierzy się, cechuje i odbiera się drewno, sporządza kwity wywozowe i na czym polegają obowiązki leśniczego przy wywozie drewna z lasu.

Kamera towarzyszyła także przy spotkaniu leśniczego z podleśniczymi, podziale obowiązków oraz przy roboczym spotkaniu z zulowcem Mikołajem. Była to świetna okazja, aby bliżej przedstawić specjalistów od trudnej i ciężkiej roboty, czyli zakłady usług leśnych. Wybraliśmy się także z kamerą do miejscowości Niedźwiedź, gdzie ma siedzibę ZUL Zulas na spotkanie z jego właścicielem Tomaszem. Małgosia nauczyła się tam szacunku do drewna, które oprócz około 30 tysięcy zastosowań jest m.in. świetnym materiałem na rzeźby oraz… ostrzenia łańcuchów do harwesterów. Szczegóły poznacie w kwietniu!

Spotkaliśmy się na pięknym wzgórzu ponad jeziorem Chłop z przyrodnikiem Tomkiem, z którym od lat dobrze współpracuję. Tomek wcześniej pracował w Pszczewskim Parku Krajobrazowym, a teraz jest pracownikiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie. Jest też doktorem nauk o ziemi, toteż rozmawiamy o bielikach, bocianach i rybołowach, ale także o geologii i pszczewskich kemach oraz ozach:

11573.jpg

 

Przedstawiłem Małgosi Szumskiej i widzom wielu ciekawych ludzi, których codziennie spotykam na leśnych ścieżkach, ulicach Pszczewa i drogach powiatu międzyrzeckiego. Oto grupa aktywnych mieszkańców Pszczewa, którzy bez względu na pogodę przemierzają kilometry leśnych ścieżek i dróg. Spotkaliśmy się na trasie ścieżki przyrodniczej Nadleśnictwa Trzciel „Wokół Pszczewskiej Góry Wysokiej”. Oto Irek, Zygmunt i Zdzisław- leśniczy z sąsiedniego leśnictwa Borowy Młyn:

11574.jpg

 

W drugim odcinku cyklu filmowego opowiemy o roli planowania w leśnictwie, mapach, operatach i historii „zrębu emerytów” w oddziale 57. Na przykładzie tego jednego leśnego oddziału przybliżamy widzom rolę i znaczenie urządzania lasu. Będzie także nostalgiczna opowieść z żywiczną nutka i historia sosnowej szyszki. Zobaczycie także dorodny las żywotników, z których Indianie niegdyś budowali słupy totemowe i łodzie canoe.

Chłodny porankiem przy pszczewskiej leśniczówce spotykamy Monikę, która kąpie się w niosących zdrowie wodach jeziora Miejskiego praktycznie cały rok. Gdy Małgosia pociąga nosem i zawija w szalik, Monika z Pszczewa wychodzi z jeziora i wcale nie przypomina Marzanny, choć niebawem pierwszy dzień wiosny:

11579.jpg

 

Do mojego Rockiego przypięliśmy kamerkę GoPro, a nad nami lata dron, który z góry filmuje bezmiar lubuskich lasów.

11578.jpg

 

 Będzie ciekawie- jak to w lesie. Pewnie nie możecie się doczekać?

Zatem ćwiczcie wymowę tak jak Małgosia: „Szczecin, Trzciel, Pszczew”… To właśnie tam, w zachodniej Polsce, znajdują się lasy leśnictwa Pszczew, o których opowiadam Wam już w blogowych zapiskach od  5 lat. To najlepsza okazja, aby je obejrzeć nie ruszając się z domu, choć zawsze zachęcam do żywego kontaktu z lasem.

Spotkamy się w TVP 1 w Wielką Sobotę 4 kwietnia około 7 rano, tuż przed świętami Wielkiej Nocy. Postaram się nauczyć Was inaczej spojrzeć na las i leśniczych:

11576.jpg

 

Zapraszam do oglądania cyklu Las Bliżej Nas, przypomnę Wam jeszcze o terminie emisji. Zachęcam także do regularnego zaglądania na profil Las Bliżej Nas na FB:

https://pl-pl.facebook.com/lasblizejnas

Posadziliśmy z Małgosią pierwszą sadzonkę olchy czarnej na odnawianym zrębie i od piątku w moim leśnictwie rozpoczęły się intensywne prace przy odnowieniach. Pracują drwale, jadą samochody z drewnem.  Filmowy tydzień leśniczego dobiegł końca. Kolejna „sprawność” zdobyta, a z jakim skutkiem ocenicie 4 kwietnia.

Serdecznie pozdrawiam całą ekipę filmową: Marysię, Bartka, Tomka i Pawła, Marcina i Artura, a Małgosię pewnie kiedyś odwiedzę w kopalni złota w Złotym Stoku nieopodal Barda. Dziękuję za użyczenie niektórych fotek Tomkowi i Bartkowi. To była ciekawa przygoda, choć nie jest łatwo leśniczemu udawać aktora…

 

Leśniczy Jarek-lesniczy@erys.pl